021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » لاپاراسکوپی » جراحی هیسترکتومی چیست ؟

جراحی هیسترکتومی چیست ؟

هیسترکتومی یا جراحی برداشتن رحم ، یکی از عمل هایی است که توسط بهترین جراح لاپاراسکوپی و با استفاده از تکنیک بدون برش انجام می شود. این عمل درمانی در مواردی مانند سرطان رحم و تشخیص بیماری های دیگر مانند فیبروئیدها، عفونت های مزمن و خونریزی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد. در حین هیسترکتومی، رحم و لوله های تخمدان، و یا بخشی از واژن برداشته می شوند تا سلول و توده های سرطانی در این ناحیه از بین رفته و از تکثیر آن جلوگیری شود. بسته به مورد بیماری و جنسیت بیمار، هیسترکتومی ممکن است به صورت باز یا از طریق جراحی لاپاروسکوپی (که از طریق سوراخ کوچک در شکم انجام می شود) صورت بگیرد. اما بیشتر موارد این عمل بدون نیاز به برش بوده و تنها از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود. در ادامه شرایط لازم برای جراحی هیسترکتومی را مورد بررسی قرار داده ایم.

جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی برای چه افرادی لازم است؟

هیسترکتومی معمولا برای درمان بیماری هایی از جمله سرطان رحم ، فیبروئیدهای رحم ، عفونت های مزمن و خونریزی شدید مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که کنترل بیماری و یا خونریزی در رحم امکان پذیر نباشد مجبور به برداشتن آن خواهند بود. البته بررسی اینکه فرد مناسب این جراح هستید یا خیر توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود. علاوه بر این، در مواردی که اختلالات خاصی در ساختمان رحم وجود دارد و باعث دردهای شدید، خونریزی های نامنظم و بروز مشکلات جنسی می شود، هیسترکتومی به عنوان یک راه حل در نظر گرفته می شود که البته برداشتن رحم در این شرایط نادر است.

بسته به مورد بیماری و شرایط پزشکی ایجاد شده ، هیسترکتومی برای خانم هایی که دچار خونریزی های شدید در اثر نقص لوله های تخمدان هستند انجام شود اما در هر مورد جراح تمام تلاش خود را برای حفظ رحم و درمان بیماری خواهد نمود.

بنابراین، هیسترکتومی معمولا برای زنانی که دچار مشکلات جدی در رحم و اطراف آن هستند، توصیه می شود و یک جراحی با تجویز فوری نیست. در هر صورت جراح با در نظر گرفتن تمامی شرایط و وضعیت بیماری نسبت به انجام هیسترکتومی اقدام شود.

جراحی هیسترکتومی چه عوارضی دارد؟

هر عمل جراحی دارای عوارض است البته برخی از آنها به صورت موقت بوده و بعد از دوره ای بهبود می یابد، عمل برداشتن رحم نیز مانند هر جراحی دیگر با عوارضی همراه است که باید نسبت به آن آگاه باشید و مشاوره های لازم را از جراح دریافت نمایید. بعضی از عوارض معمول شامل درد، خونریزی و عفونت هستند که با کنترل مناسب جراح قابل بهبودی است. در زیر توضیحات بیشتری درباره عوارض هیسترکتومی وجود دارد:

  • درد: پس از عمل، درد در منطقه شکم و کمر ممکن است به وجود آید که با مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب کنترل می شود و در مدت چند هفته بهبود می یابد.
  • خونریزی: خونریزی از محل جراحی در حدود ۲ تا ۶ هفته پس از عمل ممکن است رخ دهد.این خونریزی کاملا طبیعی است و رفته رفته شدت آن کم تر می شود.
  • عفونت: بعضی از بیماران پس از عمل ممکن است عفونت در محل جراحی داشته باشند که با مصرف آنتی‌بیوتیک کنترل می شود. اگر مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی را به خوبی انجام دهید پیشگیری خوبی نسبت به این عارضه خواهید داشت.
  • خشکی واژن: بعضی از بیماران بعد از هیسترکتومی ممکن است درد و خشکی واژن داشته باشند که با مصرف دارو و یا پماد های مرطوب کننده کنترل می شود.
  • تغییرات هورمونی: پس از هیسترکتومی، سطح هورمون های مربوط به تولید تخمدان در بعضی از زنان تغییر می کند که ممکن است باعث تغییرات در حالت روحی و جسمی آنها شود.

به هرحال، اغلب بیماران پس از هیسترکتومی با موفقیت بهبود می یابند و عوارض آنها کنترل می شوند. پیش از هرگونه جراحی، بهتر است با پزشک خود درباره عوارض ممکن و روش های کنترل آنها صحبت کنید.

جراحی هیسترکتومی با لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

در جراحی برداشتن رحم با لاپاراسکوپی نیازی به ایجاد برش در رحم یا زیر شکم نیست ، با ایجاد چند سوراخ کوچک میله ی نازک لاپاراسکوپی وارد بدن شده و جراح از این طریق به رحم دسترسی خواهد داشت. یک دوربین کوچک به این دستگاه متصل است که امکان مشاهده اجزای رحم را فراهم می کند . همچنین ابزار جراحی لازم برای برداشتن رحم از طریق سوراخ های کوچک وارد شکم می شوند.

بعد از برداشتن رحم، پزشک در صورت نیاز می تواند لوله های تخمدان و تنهای فرج را نیز بردارد. پس از پایان عمل، سوراخ های کوچک با خیاطی مخصوص درمان شده و در نهایت چسبانده می شوند.

مزیت اصلی جراحی هیسترکتومی با لاپاروسکوپی، کاهش عوارض پس از جراحی و زمان بهبودی کوتاه تر است. بیشتر بیماران پس از جراحی با درد کمتر، بستری کمتر و بازگشت به فعالیت های روزانه سریع تر مواجه می شوند و احتمال عفونت پس از جراحی کمتر است.

به هرحال، نحوه جراحی و نیاز به هیسترکتومی با لاپاروسکوپی بستگی به شرایط بالینی و مورد بیماری دارد و پزشک شما در مورد گزینه های درمانی مناسب برای شما تصمیم خواهد گرفت.

نتیجه گیری

جراحی هیسترکتومی در مواردی که فرد مبتلا به سرطان رحم و یا بیماری هایی که باعث خونریزی شدید و یا عفونت شدید رحم شود نیاز است. این عمل با برداشتن رحم و لوله های آن همراه است که شرایط را برای شیوع و تکثیر سلول های سرطانی کنترل می کند. این عمل بسیار حساس بوده و نیاز به یک جراح با تجربه و ماهر دارد. بدین صورت نیاز است که شما با توجه به مهم بودن این جراحی بهترین جراح لاپاراسکوپی را انتخاب و مشاوره های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

لاپاراسکوپی روش جراحی کم تهاجمی است که با هدف جلوگیری از برش شکم برای انجام جراحی های مختلف ناحیه شکم و لگن ارائه شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *