021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » بیماری های زنان » شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

شکل واژن پس از هیسترکتومی یک موضوع مهم در مراقبت‌های پس از جراحی هیسترکتومی است. تغییراتی که در شکل دهی واژن ایجاد می‌شود، ممکن است بر احساسات و کیفیت زندگی زنان تأثیر بگذارد. زیرا هیسترکتومی ممکن است باعث تغییرات در ساختار واژن و یا باعث کاهش طول واژن شود، (در این عمل طول واژن 3 -4 سانتی متر کوتاه تر میشود.) در این حالت واژن باز می ماند و باید با عمل‌های ترمیمی مشکل رفع شود، تا واژن عملکرد خود را حفظ کند. این تغییرات معمولاً به دلیل برش انجام شده بر روی بافت‌ها و تغییر در ترتیب عضلات مربوط به محل هیسترکتومی است.

میزان این تغییرات بسته به اینکه عمل هیسترکتومی از چه طریقی لاپاروسکوپی یا لاپاروتومی انجام شده باشد متفاوت است که در ادامه بیشتر به بررسی این مطلب می پردازیم

آیا بعد از برداشتن رحم واژن گشاد میشود؟

خیر، برداشتن رحم (هیسترکتومی) باعث گشادی واژن نمیشود، و تأثیری بر اندازه و شکل واژن ندارد. این تأثیر معمولاً به دلیل جراحی و حذف رحم، که یک قسمت از جدار واژن را نیز شامل می‌شود، ایجاد می‌شود. بعد از هیسترکتومی، برخی از زنان احساس می‌کنند که واژن آن‌ها گشاد‌تر شده است. این ممکن است به دلیل کاهش پایداری و ساپورت جدار واژن ناشی از حذف رحم باشد.

مهم است به این نکته توجه داشته باشید که این تأثیرات در همه زنان یکسان نیست، و برخی از زنان ممکن است هیچ تغییر محسوسی در اندازه واژن یا تجربه جنسی خود نداشته باشند. افراد باید با پزشک خود در مورد هرگونه نگرانی یا تغییرات مشاوره کنند و توصیه‌های پزشک را در فرآیند بازیابی پس از هیسترکتومی رعایت کنند.

تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی و زندگی جنسی 

پس از عمل هیسترکتومی، شکل واژن ممکن است تغییراتی را تجربه کند که ممکن است بر زندگی جنسی زن تأثیر گذار باشد. 

  • کاهش اندازه واژن : برخی زنان احساس می‌کنند که اندازه واژن پس از هیسترکتومی کمتر شده است. این مسئله ممکن است بر مدت زمان رابطه جنسی تأثیر بگذارد. جالب است بدانید انجام هیسترکتومی ( برداشتن رحم ) از طریق لاپاروسکوپی باعث کاهش طول واژن نمی شود.
  • کاهش میل جنسی: برخی از زنان پس از هیسترکتومی ممکن است کاهش ترغیب جنسی یا کاهش لذت جنسی را تجربه کنند. این مسئله ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی یا تاثیرات روانی باشد. برداشتن رحم (هیسترکتومی ) به تنهایی و با حفظ تخمدان‌ها باعث کاهش میل جنسی نمی شود ولی اگر همزمان تخمدان‌ها هم برداشته شوند ممکن است بعث کاهش میل جنسی شود.

بازسازی شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی تغییر می‌کند، اما تغییرات محسوس نیستند، این تغییرات تاثیرات چندانی بر زندگی جنسی ندارند، اما برخی زنان تمایل به رفع آن دارند. همچنین این عمل ممکن است باعث گشادی واژن شود، که احتمال آن در عمل هیسترکتومی واژینال بیشتر است. در این موارد با انجام جراحی های بازسازی مشکل به طور کامل رفع میشود. 

بازسازی واژن پس از هیسترکتومی یک گزینه است که برخی زنان پس از این جراحی را در نظر می‌گیرند. در زیر توضیحاتی درباره بازسازی واژن بعد از هیسترکتومی آمده است:

  •  جراحی بازسازی: این جراحی شامل ترمیم بافت‌های واژن و بافت‌های مجاور می‌شود. معمولاً از جراحی‌های پلاستیک و بازسازی استفاده می‌شود.
  • تزریق چربی به واژن: در این روش، چربی از منطقه‌های دیگر بدن (مانند شکم) جمع‌آوری شده و در منطقه واژن تزریق می‌شود.

این جراحی‌های بازسازی واژن می‌توانند در بهبود شکل و ساختار ظاهری واژن موثر باشند و تغییراتی که پس از هیسترکتومی ایجاد شده است را کاهش دهد. برخی زنان بازسازی واژن را به عنوان راهکاری برای افزایش راحتی در زمان رابطه جنسی می‌پندارند.

سوالات متداول

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی یکی از متداول ترین سوالات افراد است، ممکن است بخواهید در مورد روابط جنسی بعد از جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *