021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » دسته‌بندی نشده » عفونت واژن چگونه قابل درمان است؟

عفونت واژن چگونه قابل درمان است؟

یکی از شایع ترین بیماری هایی که بیشتر بانوان برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه می کنند، عفونت واژن می باشد. بر خلاف تصور بیشتر افراد، همه عفونت ها و ترشحات دستگاه تناسلی بانوان نشانه سرطان نیست، زیرا برخی از ترشحات واژن طبیعی هستند. برای تشخیص عفونت بلافاصله بعد از مشاهده علائم آن، می بایست به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمود.

در واژن بانوان به طور طبیعی باکتری هایی وجود دارد، اما طی ایجاد شرایطی خاص ممکن است این تعادل به هم بخورد. درمانی که معمولا در بروز عفونت استفاده می شود، به عات بروز عفونت بستگی دارد. در این مقاله به بررسی عفونت واژن و راه های درمان آن می پردازیم. چنانچه دچار عفونت واژن شده اید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید یا می خواهید در این مورد اطلاعاتی به دست آوردید در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

عفونت-واژن

 

عفونت واژن چیست؟

عفونت های واژینال می تواند سبب ترشحات غیر طبیعی واژن، بوی نامطبوع و ایجاد ناراحتی در فرد شوند. با این حال، این علائم به طور قطعی نشان دهنده ایجاد عفونت نیستند و ممکن است ناشی از شرایطی باشند که روی رحم تاثیر می گذارند. به عنوان مثال موادی مانند محصولات بهداشتی، فوم های ضد بارداری، مواد شوینده لباسشویی و … می تواند باعث تحریک واژن شده که در نتیجه آن باعث ایجاد ناراحتی و ترشحات می گردد. التهابی که ایجاد می شود واژینیت غیر عفونی ( التهابی) نامیده می شود. ترشحات واژن ممکن است در اثر برخی از بیماری های مقاربتی مانند عفونت کلامیدیال یا سوزاک باشد. باکتری های ایجاد کننده این بیماری ها می تواند از واژن به دهانه رحم و رحم پخش شود و سبب بیماری التهابی لگن شود.

علت بروز عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود که عبارتند از :

 • بهداشت نامناسب : هنگامی که بهداشت ناحیه تناسلی رعایت نشود، تعدا باکتری ها افزایش یافته و باعث افزایش ریسک ایجاد عفونت های باکتریایی می شود.
 • لباس زیر چسبان و تنگ : استفاده از لباس زیر چسبان و تنگ باعث می شود محیط واژن مرطوب بماند و در نتیجه رشد مخمرها و باکتری ها افزایش پیدا کند.
 • کاهش اسیدیته )افزایش PH) در واژن : هنگامی که اسیدیته واژن کاهش پیدا می کند، تعداد باکتری های محافظ (لاکتوباسیل) که به طور عادی در واژن وجود دارند کاهش پیدا می کند و تعداد باکتری هایی که می توانند سبب عفونت شوند افزایش پیدا می کند، که در برخی مواقع منجر به واژینوز باکتریایی می شود.
 • تحریک بافت واژن : تحریک بافت واژن می تواند منجر به زخم یا ترک در واژن شود که این زخم ها دسترسی به جریان خون برای مخمرها و باکتری ها را فراهم می کند.
 • آسیب بافت : اگر بافت های لگن آسیب دیده باشند، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود. آسیب می تواند ناشی از تومورها، جراحی، پرتو درمانی یا ناهنجاری های ساختاری مانند نقض هنگام تولد یا فیستول باشد. فیستول ها ارتباط غیر طبیعی میان اندام ها هستند.

سایر عواملی که در بروز عفونت مکرر واژن نقش دارند عبارتند از: یائسگی، مصرف قرص های ضدبارداری، دیابت کنترل نشده، مصرف قرص های ضد بارداری، فعالیت جنسی متعدد و …

انواع عفونت واژن

عفونت واژن یا واژینیت انواع مختلفی دارد که لازم است برای مراقبت بهتر و درمان، نوع عفونت به درستی تشخیص داده شود. رایج ترین انواع عفونت های واژن عبارتند از :

 • عفونت قارچی واژن : در این نوع عفونت، ترشحات به رنگ سفید بدون بو یا با بوی کپک، پنیری شکل و غلیظ است. میزان ترشحات در بیمار، کم تا متوسط است.
 • عفونت باکتریایی واژن : در عفونت باکتریایی واژن، ترشحات فرد مایل به خاکستری است و بوی ماهی می دهد. ترشحات آبکی و رقیق بوده و مقدار آن زیاد است.
 • عفونت انگلی واژن : در عفونت انگلی یا تریکومونایی واژن علائمی مانند خارش، درد شکم و سوزش ایجاد می شود. این نوع عفونت واژن، در طی مقاربت جنسی قابل انتقال به آقایان است و هم زمان باید شریک جنسی نیز درمان شود و تا پایان درمان از مقاربت جنسی پرهیز شود. ترشحات در این نوع عفونت بوی ناخوشایندی دارد.

علائم عفونت واژن

 • درد و سوزش
 • درد هنگام ادرار
 • ترشحات سفید و برفکی
 • خارش در داخل و خارج ناحیه تناسلی
 • درد به هنگام مقاربت
 • بروز التهاب و قرمزی در ناحیه تناسلی

 

تشخیص عفونت واژن

بسیاری از عفونت های واژن، به علت نداشتن علائم شناخته نشده و درمانی برای آن ها انجام نمی شود. اما اگر پزشک تشخیص دهد که عفونت از نوع قارچی است، بیمار را معاینه کرده و مقداری از ترشحات واژن را برای نمونه به آزمایشگاه منتقل کند. برای تشخیص عفونت واژن، پزشک شرح حالی از بیمار می گیرد. به این صورت که پزشک از میزان ترشحات، غلظت، رنگ و بوی ترشحات از بیمار سوال می کند. همچنین در خصوص سابقه قبلی ابتلا به عفونت واژن از بیمار سوال می شود. علاوه بر آن پزشک با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم بیمار را معاینه کرده و با مشاهده ترشحات نوع عفونت را تشخیص می دهد.

درمان-عفونت-واژن

درمان عفونت واژن

در صورتی که یکی از علائم عفونت واژن مشاهده شد، باید سریعا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد تا با انجام معاینه، نوع عفونت مشخص شود و درمان لازم برای بیمار آغاز گردد. توصیه می گردد که بانوان در این شرایط از خود درمانی اجتناب کنند زیرا سبب مقاومت میکروبی می شود. درمان واژینیت به طور کلی بسیار موثر است. تشخیص مناسب علائم عفونت واژن باعث می شود تا بیمار به بهترین شکل ممکن درمان شود. اگر عفونت بیمار ناشی از سایر موارد، به عنوان مثال صابون باشد، پزشک معالج یک محصول دیگر را توصیه می کند تا باعث تحریک نشود.

برخی از راهکارهای درمانی عفونت واژن عبارتند از :

 • رعایت بهداشت فردی
 • استفاده از داروها

درمان عفونت واژن به علت عفونت بستگی دارد. به عنوان مثال:

 • کرم یا ضد قارچ ممکن است برای عفونت مخمر تجویز شود.
 • قرص، کرم یا ژل مترونیدازول ممکن است برای عفونت باکتریایی تجویز شود.
 • کرم ها یا قرص های استروئیدی ممکن است برای آتروفی واژینال تجویز شوند.
 • قرص های مترونیدازول یا تینیدازول ممکن است برای عفونت های انگلی تجویز گردد.

درمان-عفونت-واژن

استفاده از داروها

مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها یا استفاده از پماد در درمان عفونت واژن نقش موثری دارند. در صورت استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک، علائم عفونت در 2 الی 3 روز بعد از استفاده داروها، از بین خواهد رفت. بانوان باید توجه داشته باشند که در طول فرآیند درمان از برقرای رابطه جنسی خودداری نمایند.

 

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبتهای بعد از برداشتن رحم

مراقبتهای بعد از برداشتن رحم

مراقبتهای بعد از برداشتن رحم اهمیت بسیار زیادی در بازیابی و نتیجه‌گیری صحیح از عمل دارد. در ادامه توصیه‌های مراقبتی پس...

هزینه لاپاراسکوپی رحم

هزینه جراحی لاپاراسکوپی شامل موارد زیر می باشد: 1. هزینه انجام عمل جراحی توسط پزشک: این هزینه شامل تمامی خدمات پزشکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *