021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » لاپاراسکوپی » درمان ناباروری با جراحی لاپاراسکوپی

درمان ناباروری با جراحی لاپاراسکوپی

امروزه شاهد درمان های مناسبی برای ناباروری هستیم که با پیشرفت علم و تکنولوژی ارائه شده اند ، روش های درمان برای نازایی با تحقیق و بررسی های دقیق روی دلایل آن ارائه می شوند که در بسیاری از موارد هم موفق می باشند. افراد برای انتخاب بهترین روش درمان نازایی نیاز به بررسی میزان موفقیت، هزینه درمان، روش هایی با کمترین خطر و عوارض خواهند داشت تا در نهایت بتوانند راهکاری مناسب برای درمان قطعی ناباروری بیابند.یکی از مهم ترین مسائل در درمان نازایی تشخیص به موقع آن است، زوجین که علاقمند به فرزند آوری هستند باید در نظر داشته باشند که حتی در صورت عدم اقدام برای بارداری باید بررسی های لازم را انجام دهند. با استفاده از تشخیص زودهنگام می توان از روش های ساده و هزینه کمتر ، نازایی را که به صورت خفیف تری می باشد درمان کرد. تشخیص و درمان ناباروری با لاپاراسکوپی امروزه یکی از بهترین تکنیک ها است که می تواند ساده سریع و بدون دردسر بیماری و مشکلات را تشخیص و درمان نماید.

درمان ناباروری

استفاده از لاپاراسکوپی در تشخیص ناباروری

امروزه استفاده از لاپاراسکوپی برای تشخیص ناباروری و علل آن مورد استفاده قرار می گیرد. این اقدام از طریق یک یا چند برش کوچک روی شکم و وارد کردن یک ابزار به نام لاپاراسکوپ که دارای چراغ و دوربین است انجام می شود، این دستگاه امکان مشاهده اندام‌های داخل حفرۀ شکم یا اندام لگنی را به بهترین جراح لاپاراسکوپی می دهد و ایشان می توانند به راحتی بررسی های لازم را انجام دهند.

شاید قبل از این با جراحی های باز و یا تصویربرداری های رنگی هم تشخیص بیماری ها و مشکلات میسر بود اما لاپاراسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی درمانی در نظر گرفته می شود که می توان همزمان با بررسی درمان های لازم را نیز لحاظ نمود.

دستگاه لاپاراسکوپی در تشخیص بیماری و عارضه‌هایی مانند کیست تخمدان ، چسبندگی، فیبروئید، آندومتریوز و عفونت کاربرد دارد و به خصوص برای از بین بردن چسبندگی واژن ، کیست های تخمدان و فیبروم های بزرگ بسیار مفید واقع می شود.هریک از عارضه های اشاره شده در ایجاد ناباروری تاثیر گذار است که می تواند عاملی باشد برای نازایی. همانطور که بیان شد پزشک هنگام عمل لاپاراسکوپی می‌تواند در صورت نیاز، مشکل را درمان یا بافت‌های مورد نظر را خارج کند از این روش برای درمان بیماری و مشکلات دیگر در حوزه ی زنان نیز استفاده می شود. البته لاپاراسکوپی تقریبا آخرین روش برای بررسی علل نازایی است در ابتدا روش هایی مانند آزمایشات و سونوگرافی اولویت دارند، اگر از طریق آزمایش‌ها یا هیستروسکوپی مشکل ناباروری تشخیص داده نشود، ممکن است برای بررسی بیشتر لاپاراسکوپی مورد نیاز باشد.

لاپاراسکوپی معمولاً در صورت وجود موارد زیر برای درمان ناباروری تجویز می‌شود:

 • برای بررسی و خارج کردن توده‌های غیرطبیعی مثل تومور در شکم یا لگن
 • بررسی و درمان آندومتریوز
 • بررسی و درمان حاملگی خارج رحم
 • بررسی و درمان عفونت‌ها و بیماری التهابی لگن (pid)
 • بررسی و درمان عارضه‌هایی مانند کیست تخمدان، چسبندگی و فیبروئید
 • برای نمونه‌برداری از بافت رحم یا تخمدان
 • بررسی و درمان مشکل لوله‌های رحم
 • لاپاراسکوپی برای فیبروم رحم

ممکن است عاملی ناشناخته در ناباروری نقش داشته باشد که جراح در این صورت برای بررسی دقیق تر با لاپاراسکوپی اندام هایی که وظیفه تولید مثل دارند را مورد بررسی قرار می دهد. شاید مانعی وجود داشته باشد که باعث ناباروری می شود و با آزمایش و یا سونوگرافی مشخص نباشد.در این مورد است که شانس بارداری با لاپاراسکوپی بالاتر می رود و مانع به خوبی بر طرف می گردد.

لاپاروسکوپی همچنین برای موارد زیر کاربرد دارد؛ این موارد از دلایل ناباروری محسوب می شود:

 1. وجود سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS و اختلالات در تخمک گذاری ،در چنین حالتی ممکن است پزشک شما درمان تخمدان را توصیه کند. سندرم تخمدان پلی کیستیک مانع تخمک گذاری می شود. برای اصلاح این موضوع، پزشک شما ممکن است در نقاط مختلف تخمدان ها حفره ایجاد کند.
 2. وجود فیبروئید هایی که مانعی در لوله های فالوپ هستند و با درد شدید در حفره رحم همراه هستند.
 3. مبتلایان به کیست تخمدان در برخی از موارد با انسداد لوله های فالوپ همراه می شوند که درد بسیاری را متحمل می شوند.این مساله باعث ناباروری می شود و در بسیاری از موارد با سونوگرافی و استفاده از یک سوزن کیست تخلیه می شود. با این وجود، برداشتن یا تخلیه کیست های بزرگ آندومتر ممکن است بر ذخایر تخمدان شما تأثیر منفی بگذارد.
 4. در مواردی که ناباروری به دلیل رسوب آندومتر ایجاد شده باشد. البته در خصوص درمان ناباروری در چنین شرایطی جراحان تصمیمات مختلفی می گیرند. برخی پزشکان تصور می کنند که برداشتن رسوب ها احتمال بارداری را بهبود می بخشد، برخی دیگر می گویند که فقط در صورت ایجاد درد و ناراحتی شدید باید رسوب ها را از بین برد.
 5. در برخی موارد که لوله های فالوپ مسدود شده باشند، میزان موفقیت لاپاروسکوپی در درمان ناباروری از طریق ترمیم لوله تا حد زیادی متفاوت است.
 6. اگر شما می خواهید بعد از انجام لاپاراسكوپی؛ لقاح آزمایشگاهی IVF انجام دهید، پزشك ممكن است توصیه كند كه این روش را انجام ندهید و فقط روش آی وی اف را انجام دهید.

ناباروری در اثر چسبندگی های داخل لگن

چسبندگی های رحم و لگن عامل بسیار مهمی در ناباروری هستند که باعث می شوند فرد برای مدت ها اقدام برای بارداری با شکست مواجه شود. تشخیص چسبندگی رحم توسط جراح ساده و با با لاپاراسکوپی می توان چسبندگی ها را از این قسمت ها جدا کرده و از بدنه خارج کرد و ترمیم کرد.لوله های رحمی که تخمک را به داخل رحم می برد و اسپرم را وارد لوله ها می کند تا لقاح صورت بگیرد می تواند دچار چسبندگی شود .

روش انجام جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی جزو جراحی های سرپایی است که نیازی به بیهوشی عمومی ندارد ، البته در برخی از موارد جراح با توجه به شرایط بیمار تصمیم میگیرد که عمل با بیهوشی انجام شود.در این صورت بیمار قبل از عمل بیهوش می شود تا قادر به حس کردن مراحل جراحی نباشد.جراحی با ایجاد چند برش کوچک در قسمت های مختلف شکم و ورود لوله ی لاپاراسکوپی به داخل آن انجام می شود. برای اینکه دسترسی به اجزای شکم راحت تر باشد از گاز کربن دی اکسید برای پر کردن فصای آن استفاده می شود به این شکل دسترسی و بررسی اجزا راحت تر خواهد بود. جراح همزمان با مشاهده و بررسی دقت می کند که عامل بازدارنده از بارداری را درمان و یا از بین ببرد.

برخی از موارد مانند باز بودن لوله های فالوپ واز بین بردن بافت اسکار و چسبندگی و بر طرف کردن عارضه های داخل رحمی نیز تشخیص و درمان می شود.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

لاپاراسکوپی روش جراحی کم تهاجمی است که با هدف جلوگیری از برش شکم برای انجام جراحی های مختلف ناحیه شکم و لگن ارائه شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *