021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » لاپاراسکوپی » برداشتن رحم با لاپاراسکوپی [هیسترکتومی لاپاراسکوپی] و هزینه

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی [هیسترکتومی لاپاراسکوپی] و هزینه

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی یکی از انواع روشهای تخلیه رحم است. در عمل تخلیه رحم این احتمال وجود دارد که علاوه بر برداشتن رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها نیز برداشته شوند. البته بستگی به شرایط بیماردارد. مزیت اصلی آن نیاز به برش‌های بزرگ در دیوار شکم نیست که باعث کاهش درد و زمان بهبودی پس از عمل جراحی می‌شود. در ادامه بیشتر به بررسی برداشتن رحم با لاپاراسکوپی یا هیسترکتومی لاپاراسکوپی می پردازیم:

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی چیست؟

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی (به انگلیسی Laparoscopic hysterectomy) یا هیسترکتومی لاپاراسکوپی، یک روش جراحی است که در آن از یک دستگاه به نام لاپاراسکوپ (یا تله‌جراحی) برای وارد کردن ابزارها و دوربین به داخل شکم برای انجام عمل جراحی استفاده می‌شود. این روش به عنوان یک جایگزین کم تهاجمی به جراحی باز در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برداشتن رحم با لاپاراسکوپی، جراح از ابزارهای کوچک و انعطاف‌پذیر به نام لاپاراسکوپ استفاده می‌کند تا به دقت وارد شکم شود و از طریق چند سوراخ کوچک در دیوار شکم، به داخل رحم دسترسی پیدا کند. سپس با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی و سایر ابزارهای کمکی، عمل جراحی بر روی رحم انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید : عمل برداشتنن رحم چیست + انواع روشها و علت انجام آن

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی یا تخلیه رحم چگونه انجام می شود؟

هیسترکتومی لاپاراسکوپی یک عمل ماژور بوده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این عمل فقط توسط چند برش کوچک انجام می‌گیرد. علاوه بر انواع مختلف هیسترکتومی لاپاراسکوپی، روش های مختلفی نیز برای انجام این عمل وجود دارد. انتخاب روش انجام عمل تخلیه رحم به عواملی مانند اندازه رحم، تجربه و تخصص جراح بستگی دارد.

 • در عمل تخلیه رحم شکمی رایجترین روش است که در آن یک برش تقریبا ۶ اینچی ایجاد شده و از طریق این برش بر روی شکم و بیهوشی بیمار بصورت جراحی باز انجام میشود.
 • عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی که عمل جراحی از طریق واژن انجام می شود. در این نوع از عمل جراحی هیچ اثری از انجام عمل جراحی بر روی بدن فرد باقی نمی ماند و ببیمار میتواند از روز سوم در محل کار خود حضور پیدا کند.

خطرات

بخشی از خطرات احتمالی بعد از هیسترکتومی لاپاراسکوپی به این شرح است:

 • خطر آمبولی و لخته شدن خون که قبل از عمل با آمپول های رقیق کننده و بعد از عمل با آمپولهای زیرپوستی از این خطرات جلوگیری می‌کنیم .
 • احتمال عفونت در هر عملی وجود دارد که توسط داروهای آنتی بیوتیک می‌توان احتمال آن را به حداقل کاهش داد.
 • مثانه، مقعد یا لوله‌هایی که از کلیه شما به مثانه (حالب) هدایت می‌شود، ممکن است آسیب ببیند و نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد.
 • ممکن است به فتق دچار شوید. این عارضه ضعف در بافت فوقانی واژن است که می‌تواند پس از جراحی به سمت واژن متورم شود. این شرایط در کسانی اتفاق میوفتد که وزن بالایی دارند و یا بعد از عمل اجسام سنگین بلند میکنند . بهتراست تا سه ماه از جابه جایی اجسام سنگین خود داری فرمایید.

هزینه عمل لاپاراسکوپی برداشت رحم

هزینه عمل لاپاراسکوپی برداشت رحم به عوامل متعددی بستگی دارد و می‌تواند متغیر باشد. این هزینه‌ها معمولاً از جمله موارد زیر تشکیل می‌شوند:

 • هزینه بیمارستان و تجهیزات پزشکی: شامل هزینه استفاده از اتاق عمل، تجهیزات پزشکی، و هزینه‌های مربوط به بخش‌های مختلف بیمارستان.
 • هزینه پزشک و تیم پزشکی: شامل هزینه خدمات پزشکی از جمله مشاوره‌ها، انجام عمل توسط جراح، و همچنین نظارت پس از عمل.
 • هزینه آزمایشات قبل از عمل: برخی آزمایشات و تست‌های لازم قبل از انجام لاپاراسکوپی برداشت رحم.
 • هزینه بازیافت بعد از عمل: شامل هزینه‌های مرتبط با فرآیند بازیافت پس از عمل از جمله داروها و مشاوره‌های پس از عمل.
 • هزینه‌های جانبی: هزینه‌های احتمالی جانبی مانند اقامت در بیمارستان یا هزینه‌های حمل و نقل.

برای دقیق‌ترین اطلاعات در مورد هزینه عمل لاپاراسکوپی برداشت رحم، توصیه می‌شود که با مراکز پزشکی معتبر یا بیمارستان‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها جزئیات بیشتری راجع به هزینه‌ها دریافت کنید.

آمادگی قبل از لاپاراسکوپی برداشت رحم

آمادگی قبل از لاپاراسکوپی برداشت رحم امری مهم است که برای اجرای بهتر و پیشگیری از مشکلات بعدی باید به آن توجه کرد. در زیر نکاتی برای آمادگی قبل از این عمل آورده شده است:

 • مشاوره با پزشک: قبل از انجام هرگونه آمادگی، مشاوره با پزشک جهت دریافت راهنمایی دقیق و مشاوره فنی اهمیت دارد.
 • آزمایشات پیش از عمل: انجام آزمایشات مختلفی از جمله آزمایش خون، آزمایش‌های تصویری و سایر تست‌های مورد نیاز.
 • محدودیت مصرف غذا و نوشیدنی: پزشک ممکن است توصیه‌های خاصی در مورد محدودیت مصرف غذا و نوشیدنی قبل از عمل ارائه دهد.
 • توقف مصرف داروها: ممکن است پزشک توصیه کند تا چند روز قبل از عمل، مصرف برخی داروها را متوقف کنید.
 • آمادگی روحی: آمادگی روحی نیز اهمیت دارد. صحبت با پزشک در مورد انتظارات و نگرانی‌های شخصی می‌تواند آرامش روحی را تقویت کند.
 • بررسی تغذیه: تغذیه سالم و متناسب با وضعیت سلامت قبل از عمل می‌تواند در بازیابی سریع‌تر بسیار کمک کند.
 • آموزش‌های پس از عمل: آموزش‌هایی در مورد نحوه مراقبت و بازیابی پس از عمل نیز می‌تواند به آمادگی کمک کند.

آیا پس از هیسترکتومی لاپاراسکوپی می‌توان از رابطه جنسی لذت برد؟

اغلب زنان بیان کرده‌اند که پس از برداشتن رحم از طریق لاپاراسکوپی رابطه جنسی بهتری را تجربه کرده، چرا که این عمل درد و خونریزی شدید را برطرف می‌کند و دیگر نگران بارداری ناخواسته احتمالی نخواهند بود. با این حال، در برخی از زنانی که دهانه رحم برداشته‌ شده،  ممکن است دچار کاهش تستسترون و اختلال عملکرد جنسی شوند. بهتر است درمورد این موضوع بسیار مهم با خانم دکترفاطمه چراغی مشورت کنید و با اطلاعات دقیق و تخصصی برای اقدام به عمل لاپاروسکوپی هیسترکتومی اقدام کنید .

بعد از انجام لاپاروسکوپی رحم لازم است که هورمون های جایگزین HTR مصرف شود؟

در موارد زیر مصرف هورمون توصیه میشود:

 • اگر بیماردر سن  یائسگی نبوده و تخمدان های شخص طی عمل لاپاروسکوپی رحم تخلیه شود ، معمولا HTR الزامی می شود.
 • اگر هورمون های زنانه استروژن تولید شوند و تخمدانها طی عمل لاپاروسکوپی رحم برداشته نشده باشند، و نیازی به HTR نخواهد بود.

سوالات متداول هیسترکتومی با لاپاراسکوپی

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

لاپاراسکوپی روش جراحی کم تهاجمی است که با هدف جلوگیری از برش شکم برای انجام جراحی های مختلف ناحیه شکم و لگن ارائه شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. طیبه

  وقتتون بخیر من ۵۲سال سن دارم و نزدیک دوساله یائسه شدم ولی چند روزی میشه لکه بینی دارم و امروز درد کمر و خونریزیم از قهوه‌ای رنگ به قرمزی پریود تبدیل شده سونو دادم اندومترم ۷میلیمتر شده و فیبروم از قبل داشتم و بزرگتر نشده ۵سانت هست دکتر زنان رفتم گفت جمعه برم برای تیکه برداری تا بدن پاتولوژی
  اگه عمل برداشتن رحم بخوام شما از طریق لاپروسکوپی انجام میدید من از بخیه و اینا میترسم و دردی که داره زایمان هام هم دوتا بوده سزارین
  ممنونم
  از همدان هستم

  پاسخ
  • drfcheraghi

   سلام
   بله انجام میشه . با مطب تماس بگیرین و غیر حضوری ویزیت بشین که مدارکتون رو برای بررسی ارسال کنید و توضیحات کامل به شما داده میشه عزیزم

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *