021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

عمل برداشتن رحم

عمل برداشتن رحم  نوعی عمل جراحی است که به منظور خارج نمودن رحم انجام می‌شود. این عمل برای درمان مشکلات متعددی از جمله مشکلات قاعدگی، تومورها، دردهای لگنی و دیگر بیماری های مربوطه انجام می گردد. البته بسته به مشکل بیمار امکان دارد علاوه بر رحم، برداشتن تخمدان ها، لوله های فالوپ و یا دهانه رحم (سرویکس) ضرورت پیدا کند. در این مقاله به بررسی علت عمل برداشتن رحم، روش های انجام، نحوه انجام و خطرات و عوارض بعد از برداشتن رحم می پردازیم.

عمل-برداشتن-رحم

عمل برداشتن رحم – خارج کردن رحم چیست؟

عمل برداشتن رحم، خارج کردن رحم، در آوردن رحم یا هیسترکتومی (به انگلیسی hysterectomy) یکی از آخرین گزینه‌های درمان بیماری‌های زنان است و در سال های اخیر به علت پیشرفت گزینه های درمانی، تعداد زنانی که مجبور به برداشت رحم می‌شوند، به شدت کاهش یافته است. در این جراحی، رحم زنان به صورت کامل یا جزئی از بدن خارج می‌شود. این جراحی برای درمان مشکلات مختلف زنان انجام می‌شود. عمل برداشتن رحم اگر توسط دکتر متخصص و با تجربه انجام شود، کاملا ایمن است. این جراحی ممکن است به صورت باز یا از طریق جراحی‌های لاپاروسکوپی انجام شود.

بعد از عمل برداشتن رحم، امکان بارداری وجود نداشته و پربود هم متوقف میشود، این مورد تاثیر بسیار زیادی بر روی هورمون ها داشته و تغییراتی فراوانی را ایجاد میکند، علائم این شرایط تقریبا مشابه با یائسگی است.

 این عمل به دو صورت مختلف انجام می‌شود:

 • عمل برداشتن رحم : این روش رایج ترین نوع عمل است که در آن کل رحم و دهانه آن برداشته می‌شود. 
 • ساب توتال: در این روش بدنه اصلی رحم برداشته شده و دهانه رحم خارج نمی‌شود.
 • عمل برداشتن رحم کامل : در این روش رحم، دهانه رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها برداشته میشوند.
 • هیسترکتومی رادیکال : در این روش لوله‌های فالوپ، قسمتی از واژن، تخمدان‌ها، غدد لنفاوی و همچنین بافت چربی برداشته می‌شوند.
انواع عمل برداشتن رحم

انواع روشهای عمل برداشتن رحم

تمام روش های هیسترکتومی، تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی در بیمارستان انجام می شود. عمل برداشت رحم میتواند با تکنیک های مختلفی انجام شود، که از جمله آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم : 

 • برداشتن رحم با لاپاراسکوپی :  طی این عمل، رحم با تکنیک های لاپاراسکوپی خارج می شود. در این روش، چند برش خیلی کوچک در ناحیه زیر ناف برای وارد کردن لاپاراسکوپ و ابزار های جراحی ایجاد می شود. حفره شکمی به وسیله یک گاز ( معمولا دی اکسید کربن) پر می شود تا جراح اندام های شکمی را بهتر و واضح تر ببیند. سپس رحم از طریق برش های کوچک شکمی یا به صورت واژینالی خارج می شود. هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی نسبت به روش های دیگر، عوارض بسیار کمتری بعد از عمل خواهد داشت.
 • برداشتن رحم از واژن : در این روش، رحم و دهانه رحم از طریق ایجاد برش در ناحیه فوقانی واژن برداشته می شوند. در اکثر موارد، تخمدان ها و لوله ها را نیز می توان از طریق واژن خارج کرد.
 • برداشتن رحم از شکم : در این روش، برش اصلی روی شکم زده می شود و رحم و دهانه رحم از طریق یک برش شکمی به طول 8 تا 10 سانت خارج می شود. در این موارد برش به دو صورت برش افقی ( برش روی استخوان شرمگاهی) و برش عمودی ( زیر ناف تا روی استخوان شرمگاهی) انجام می‌شود.

فیلم عمل برداشتن رحم

در فیلم زیر می توانید عمل برداشتن رحم را مشاهده کنید :

علت برداشتن رحم چیست؟ در چه شرایطی انجام می‌شود؟

برداشتن یا در آوردن رحم، زمانی ضرورت پیدا می کند که تمام گزینه های درمانی مانند دارو و سایر جراحی ها موفق نباشند و شرایطی به وجود بیاید که بیمار در معرض خطر باشد. از مهم ترین علت های انجام عمل جراحی برداشتن رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان رحم یا دستگاه تناسلی : گاهی ممکن است پزشک برای درمان و از بین بردن سرطان رحم و یا سرطان های  دستگاه تناسلی بانوان انجام این عمل جراحی را تجویز کند.
 • اندومتریوز : آندومتریوز، دومین علت شایع برای انجام هیسترکتومی می باشد. آندومتریوز، زمانی رخ می دهد که بافت پوشاننده رحم در خارج از رحم رشد کند و سبب خونریزی های مزمن، ناباروری، سقط جنین، درد و  گرفتگی شود. تشخیص این عارضه دشوار می باشد، ولی روش هایی برای تشخیص آندومتریوز وجود دارد.
 • افتادگی رحم : بعد از زایمان های طبیعی ممکن است عضلات و رباط های رحم قادر به حفظ رحم در جای خود نباشند و به سبب آن رحم به سمت کانال واژن کشیده شود و افتادگی رحم رخ دهد. در موارد شدید، امکان دارد رحم از دهانه واژن بیرون بزند. در این موارد ممکن است، پزشک انجام این جراحی را تجویز نماید.
 • فیبروم ها : فیبروم ها، توده های غیر سرطانی هستند که سبب خونریزی، درد، ناراحتی و … می شوند. در مواردی که بیماری پیشرونده نشده باشد، می توان با استفاده از عمل هیستروسکوپی رحم و تخمدان را درمان کرد و نیازی به تخلیه رحم و تخمدان نیست. 
 • خونریزی : خونریزی غیر قابل کنترل رحم، یک عارضه نادر در جراحی های اندام های نزدیک رحم و عمل سزارین است. معمولا این خونریزی به قدری شدید می باشد که تهدیدی برای جان فرد محسوب می شود. در این موارد ممکن برداشت رحم ضرورت پیدا کند.  

آمادگی های قبل از عمل خارج کردن رحم

عمل در آوردن رحم، معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. بیمار قبل از عمل جراحی باید در اتاق عمل حضور پیدا کند تا آمادگی های لازم، جهت انجام عمل انجام شود. به طور کلی، عمل هیسترکتومی یک تا دو ساعت طول می کشد. برای شروع عمل جراحی هیسترکتومی، یکی از اعضای تیم جراحی با استفاده از سوند، مثانه بیمار را تخلیه می کند. پیش از عمل جراحی، واژن و شکم با محلول استریل شسته می شود. 

آمادگی قبل از برداشتن رحم شامل موارد زیر است: 

 • مشاوره با پزشک: قبل از هر چیز، مهم است که بیمار با پزشک خود مشاوره کند. پزشک به دقت تشخیص می‌دهد، و گزینه‌های درمانی را معرفی می‌کند و جزئیات جراحی را توضیح می‌دهد.
 • تست‌های قبل از عمل: پزشک ممکن است تست‌هایی مانند آزمایش‌های خون، ای‌کی‌جی (الکتروکاردیوگرافی) و تصویربرداری (مانند اکوگرافی و سونوگرافی) را برای ارزیابی سلامت عمومی بیمار انجام میدهد.
 • تدابیر قبل از عمل: ممکن است پزشک تدابیر خاصی را توصیه کند، مانند ممنوعیت مصرف غذا و نوشیدنی قبل از عمل یا مصرف داروهای خاص.
 • آمادگی روحی: برای مواجهه با جراحی و تغییراتی که پس از آن رخ می‌دهد، آمادگی روحی بسیار مهم است. مشاوره روانشناختی و حمایت از خانواده و دوستان می‌تواند در این زمینه مفید باشد.
 • آمادگی جسمی: حفظ وزن سالم، فعالیت ورزشی مناسب و ایجاد سبک زندگی سالم به بیمار کمک می‌کند تا برای جراحی بهتر آماده شود.

سوالات متداول عمل برداشتن رحم

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی یکی از متداول ترین سوالات افراد است، ممکن است بخواهید در مورد روابط جنسی بعد از جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. اکرم

  سلام وقت بخیر
  خانم ۳۷ ساله هستم که افتادگی رحم دارم پزشک عمل هیسترکتومی را برام تجویز کرده ،لطف کنید بفرمائید آیا راه دیگری برای درمان این مورد وجود دارد؟

  پاسخ
  • drfcheraghi

   سلام خیر باید جراحی انجام بدین

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *