021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عوارض پولیپ رحم

عوارضی که پولیپ رحم ایجاد می کند خونریزی غیر عادی رحم و اختلال قاعدگی است. پولیپ رحم در موارد حاد دردناک است و با ایجاد درد زیر شکم مانع از انجام فعالیت های روزمره زنان می شود. علائم پولیپ رحم شامل خونریزی غیرعادی، درد شکم و اختلالات قاعدگی می‌باشد. برای تشخیص پولیپ رحم، نیاز به انجام تصویربرداری از رحم مانند سونوگرافی یا هیستروسکوپی خواهد بود.پولیپ رحم یک توده بدخیم یا خوش‌خیم در دیواره داخلی رحم است که به شکل یک پروانه یا عنکبوتی کوچک شکل می‌گیرد. پولیپ‌های رحم معمولاً غیرسرطانی (خوش‌خیم) هستند، اما در برخی موارد ممکن است سرطانی (بدخیم) باشند.

درمان پولیپ رحم عموماً با جراحی برای برداشتن پولیپ صورت می‌گیرد، اما در برخی موارد ممکن است از داروهای هورمونی برای کاهش اندازه پولیپ استفاده شود. برای پیشگیری از پولیپ رحم، می‌توانید به سلامت عمومی خود توجه کرده و با مصرف غذاهای سالم، ورزش منظم و مراجعه به پزشک در صورت بروز هرگونه علائم و نشانه‌ی ناعادی برای بازرسی و بررسی دوره‌ای بدن خود سلامتی خود را حفظ کنید. در ادامه عوارض دیگر پولیپ رحم را مورد بررسی قرار داده ایم :

عوارض پولیپ بینی

پولیپ رحم چه خطراتی دارد؟

اکثر پولیپ‌های رحم بی خطر هستند ولی در برخی موارد، پولیپ‌های رحم ممکن است خطرناک باشند. در هر صورت گونه های بی خطر آن هم دارای عوارضی برای مبتلایان است که فرد را مجبور به درمان می کند. اگر پولیپ رحم به اندازه کافی بزرگ شود و گسترش یابد، ممکن است خونریزی شدید و درد شدیدی را ایجاد کند. همچنین، پولیپ‌های رحم ممکن است به علت تغذیه خونی خود یا به دلیل وجود تغییرات سلولی (به خصوص در صورت وجود تاریخچه خانوادگی سرطان) به سرطان تبدیل شوند.

بنابراین، در صورتی که علائمی مثل خونریزی غیرعادی، درد شکم و تغییرات در الگوی قاعدگی تجربه می کنید، بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید تا با هم بررسی کنید که آیا پولیپ شما نیاز به مراقبت و درمان دارد یا نه.

پولیپ رحم ممکن است علائم و عوارض مختلفی را در بیماران خود به دنبال داشته باشد. بررسی وضعیت سلامت و اندازه و موقعیت پولیپ ها در سونوگرافی مشخص و توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود. برخی از شایع‌ترین عوارض پولیپ رحم عبارتند از:

  1. خونریزی غیرمعمول: پولیپ رحم معمولاً باعث خونریزی غیرمعمول قاعدگی در زنان می‌شود که می‌تواند در طول زمان شدیدتر شود.اگر دچار خونریزی شدید در قاعدگی هستید و یا اینکه بعد از پایان دوره آن خونریزی های دیگری را مشاهده می کنید باید از جهت مبتلا بودن به پولیپ رحم مورد بررسی قرار بگیرید.
  2. درد شکم: گاهی اوقات پولیپ رحم باعث درد شکم یا دیگر علائم مرتبط با تنش و التهاب در ناحیه شکمی می‌شود.درد های ایجاد شده در ناحیه لگن و پایین شکم است که فرد دچار عدم توانایی در انجام فعالیت های روزمره خواهد شد.
  3. اختلالات قاعدگی: پولیپ رحم ممکن است باعث اختلالات قاعدگی شود، شامل تغییرات در فاصله بین دوره‌ها، شدت، و مدت زمان. اگر پریود شما قطع و یا با تاخیر انجام می شود نیاز به بررسی پزشکی دارید.البته ممکن است که اختلال قاعدگی ناشی از کیست تخمدان هم باشد.
  4. نازایی: همانطور که قبلاً گفته شد، پولیپ رحم می‌تواند باعث مشکلات جنین‌دهی و نازایی در زنان شود. پولیپ رحم درمان نشده یکی از عوامل ایجاد کننده نازایی است که بعد از تشخیص امکان درمان آن توسط بهترین جراح لاپاراسکوپی وجود دارد. برخی از پولیپ ها به اندازه ای بزرگ هستند که نیاز به روش درمانی با جراحی دارند.

لازم به ذکر است که بیماری پولیپ رحم ممکن است بدون علائم خاصی ایجاد شود. بنابراین، اگر شما در معرض عوامل خطر قرار دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم، تست‌های دقیق تری انجام دهید.

آیا پولیپ رحم باعث نازایی می شود؟

یکی از چالش هایی که زنان در زمان اقدام به باردرای با آن مواجه می شوند، عدم باروی است . پولیپ رحم یکی از علت‌های مشکلات جنین‌دهی و نازایی در زنان است. در واقع زمانی که شما دوره قاعدگی منظمی نداشته باشید شرایط ایده آلی برای باروری نخواهید داشت. این بیماری ممکن است باعث کاهش کیفیت پوشش دهی دیواره رحم شود و در نتیجه تخمدان ها نتوانند به درستی بافت های لازم برای جذب و رشد جنین تولید کنند.در نتیجه با وجود اقدام صحیح برای بارداری با نتیجه نا موفق همراه خواهید شد. بنابراین، پولیپ رحم ممکن است باعث نازایی شود، اما با تشخیص درست و به موقع پزشک به راحتی قابل درمان و رفع است. البته باید گفت که ممکن است عوامل دیگری هم در نازایی تاثیرگذار باشند و تشخیص دقیق برای هر فرد به دلیل ویژگی‌های شخصی خودشان متفاوت است. بهتر است با متخصص زنان مشورت کنید.

آیا پولیپ رحم دردناک است؟

بله پولیپ رحم با ایجاد فشار در دیواره رحم باعث ایجاد ناراحتی و درد در ناحیه لگنی زنان همراه است. در واقع این عارضه باعث ایجاد یک آسیب خفیف در دیواره داخلی رحم می شود و این مساله دردناک خواهد بود. البته وجود پولیپ های رحم خطرناک نیستند و اما در مواردی که سایز آن بزرگ باشد با ایجاد درد در زیر شکم و لگن همراه است.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *