دکتر فاطمه چراغی » لاپاراسکوپی » کاربرد لاپاراسکوپی در درمان فیبروم رحمی
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

کاربرد لاپاراسکوپی در درمان فیبروم رحمی

امروزه تقریبا تمامی عمل های جراحی بانوان مانند برداشتن فیبروم های رحمی، کیست تخمدان، آندومتریوز، جراحی برداشتن رحم، چسبندگی رحم و … را می توان با عمل لاپاراسکوپی انجام داد. عمل لاپاراسکوپی یک تکنیک پیشرفته جراحی است که با درصد موفقیت بالایی همراه است. برداشتن فیبروم رحم که میومکتومی نامیده می شود را می توان بدون نیاز به عمل جراحی باز و ایجاد برش بزرگ با استفاده از لاپاراسکوپی انجام داد. در این مقاله می خواهیم در مورد لاپاراسکوپی فیبروم رحمی صحبت کنیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه مبتلا به فیبروم رحم هستید و به دنبال راهی برای درمان آن می باشید یا اینکه می خواهید در این زمینه اطلاعات کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

لاپاراسکوپی فیبروم رحمی چیست؟

در لاپاراسکوپی فیبروم رحمی جراح به جای استفاده از برش های عرضی و طولی بزرگ، 4 برش چند میلیمتری درناحیه شکم ایجاد می کند و این کار میزان خونریزی و عفونت را به حداقل می رساند. در این روش، جراح دست های خود را به طور مستقیم وارد شکم بیمار نمی کند بلکه به وسیله دوربینی که داخل شکم شده است، می تواند فیبروم را ببیند و توسط ابزار های جراحی که از طریق برش ها وارد شکم شده، عمل جراحی خارج کردن فیبروم ها را انجام می دهد. برای اینکه جراح دید خوبی نسبت به محل جراحی رحم و تخمدان ها داشته باشد، لازم است تا دیواره شکم از اندام ها فاصله بگیرد. به همین علت داخل شکم قبل از عمل با گاز دی اکسید کربن پر می شود و در عین حال فشار این گاز در جلوگیری و کاهش خونریزی نقش مثبتی دارد. چنانچه سایز فیبروم ها بزرگ باشد توسط ابزاری به نام مورسلاتور به قطعات کوچکتری تقسیم می شود و از طریق برش های کوچکی که روی شکم قرار دارد، خارج می شود. مهم ترین عامل در داشتن یک جراحی لاپاراسکوپی موفق، مراجعه به یک جراح با تجربه و ماهر برای انجام عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحم می باشد که با برنامه ریزی و انجام یک جراحی موفق میزان خونریزی و عوارض عمل را به حداقل برساند و بهترین نتیجه را بگیرد.

درمان-فیبروم-رحم-با-لاپاراسکوپی

مزایای لاپاراسکوپی فیبروم رحم

لاپاراسکوپی فیبروم رحم مزایای فراوانی دارد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  • در این نوع عمل جراحی از برش های کوچکی استفاده می شود. تعداد برش ها نیز کم و حدود 3 الی 4 عدد می باشد. برش های کوچک علاوه بر اینکه زود بهبود پیدا می کنند، اثر کمتری را نیز از خود به جا می گذارند. موضوعی که در زیبایی ناحیه شکم و کاهش احتمال ایجاد عفونت بسیار موثر است.
  • مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان بعد از انجام لاپاراسکوپی رحم کمتر از سایر عمل های جراحی می باشد. به طور میانگین بیماران به 2 روز بستری در بیمارستان نیاز دارند، اما گاهی ممکن است بعضی از بیماران چند ساعت بعد از جراحی مرخص شوند.
  • احتمال ایجاد چسبندگی رحم در این روش بسیار پایین می باشد.
  • به علت اینکه برش هایی که برای انجام این عمل ایجاد می شود بسیار کوچک می باشد، بیمار درد کمتری را نسبت به سایر روش های جراحی احساس می کند و نیاز کمتری به مصرف داروهای مسکن پیدا می کند.
  • شانس بارداری در این روش بسیار بالاتر از روش های دیگر می باشد و همچنین مشکل نازایی در بیماران کاهش پیدا می کند.
  • دوران نقاهت لاپاراسکوپی فیبروم رحم بسیار کوتاه می باشد.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم چگونه انجام می شود؟

 

لاپاراسکوپی فیبروم رحم معمولا برای فیبروم های کوچک با تعداد کم استفاده می شود. در طی انجام عمل لاپاراسکوپی، جراح برش های کوچکی در اطراف شکم ایجاد می کند دستگاهی به نام لاپاراسکوپ از طریق برش های ایجاد شده وارد شکم می شود که به جراح در دیدن لگن و ناحیه اطراف رحم کمک می کند. وسیله ای دیگر از طریق برشی دیگر برای جراحی وارد می شود. ممکن است جراح قبل از برداشتن فیبروم ها آنها را به قطعات کوچکتری تقسیم کند. جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم نیازمند بستری به مدت یک شب در بیمارستان است اما بهبودی آن سریع تر از عمل جراحی باز برداشتن فیبروم رحم است.

لاپاراسکوپی-فیبروم-رحم

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی فیبروم رحم  

پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم، بیمار باید به طور میانگین 2 روز در بیمارستان بستری شود و در تمام این مدت بیمار می تواند روال عادی زندگی خود اعم از خوردن، آشامیدن، قدم زدن و … را سپری کند. در برخی از موارد بیماران می توانند در اواخر روز بعد از جراحی مرخص شوند. در 20% موارد بیماران برای تسکین درد بعد از عمل تنها به قرص های مسکن نیاز دارند و به تزریق داروهای مسکن نیاز پیدا نمی کنند. چنانچه به تزریق نیاز باشد بطور میانگین برای هر بیمار 2 بار تزریق صورت می گیرد. پایین بودن دمای بدن بیمار در روزهای اولیه بعد از جراحی طبیعی است. پس از پایان هفته اول لازم است بیمار برای کشیدن بخیه ها و چکاپ به پزشک مراجعه نماید. ریکاوری کامل بیمار چند هفته پس از جراحی حاصل می شود.

هزینه عمل لاپاراسکوپی فیبروم

هزینه عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحم به عوامل مختلفی از جمله شرایط بیمار، نوع جراحی، نوع بیمارستان ( دولتی یا خصوصی) بستگی دارد. جهت اطلاع از هزینه آن می بایست به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. عمل لاپاراسکوپی جزو عمل هایی است که تحت پوشش بیمه می باشد.

عوارض لاپاراسکوپی فیبروم رحم

عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحم بدون خطر و ایمن می باشد اما ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد:

  • عفونت
  • خونریزی
  • مشکلات روده یا مجاری ادراری
  • آسیب به اندام های داخلی مانندد روده یا مثانه
دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *