021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

ویروس HPV

اچ پی وی – پاپیلومای انسانی به دو گروه پر خطر و کم خطر تقسیم میشوند.

 • گروه اول ویروس اچ پی وی پاپیلومای ویروس های کم خطر (LowRisk) : شامل انواع hpv-11 و hpv6 می باشد. این گروه منجربه ایجاد زگیل تناسلی می باشد .
 • گروه دوم ویروس اچ پی وی پاپیلومای ویروسهای انسانی پرخطر ( HighRisk ) :شامل انواع hpv58 و hpv52 وhpv45 و hpv33 hpv31 ، hpv16 ، hpv18 می باشد.

کدام نوع از اچ پی وی ایجاد سرطان دهانه رحم می کند ؟

hpv16 , hpv18 در 70% مواقع منجربه ایجاد سرطان های دهانه رحم می شود و به طور مداوم با دیس پلازیهای متوسط تاشدید دهانه رحم در ارتباط می باشد. با توجه به نوع کم خطر و یا پرخطربودن آن میتوان درمان علامتی انجام داد، به این معنا که در نوع کم خطر می توان زگیل تناسلی را با استفاده از دارو و یا لیزر درمان کرد و در نوع پرخطر هنگامی که تغییرات سلولی غیر نرمال منجربه سرطان دهانه رحم شود بستگی به شرایط بیمار چندین روش وجود دارد.

درمان اچ پی وی بصورت قطعی برای نوع پر خطر وجود ندارد اما امکان کنترل این ویروس در بدن بعد از تشخیص به موقع وجود دارد . اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد ممکن است، به هنگامی‌که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

مشکلات بهداشتی و زیبایی که توسط HPV ایجاد می‌شود را می‌توان درمان نمود.

مشکلات بهداشتی و زیبایی که توسط HPV ایجاد می‌شود را می‌توان درمان نمود. زگیل و ضایعات پیش سرطانی را می‌توان از طریق درمان انجمادی (منجمد کردن از راه برداشتن با حلقه الکتریکی (LEEP یا Loop Electrosurgical Excision Procedure)، که در آن از جریان برق برای برداشتن بافت‌های غیرطبیعی استفاده می‌کنند؛ از لیزر co2 و عمل جراحی  و داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی استفاده نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست و میتواند درمان را متوقف کند.

زگیل‌ها بعداً برگشت پذیر خواهندبود ؟

بله – زیرا ممکن است ویروس هنوز به‌طور سالم و فعال در سایر سلول‌ها باقی مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد و شخص مبتلا دچار عارضه شود و ناقل همچنان علائمی نداشته باشد . کسانی که چند شریک جنسی دارند و هیچ اطلاعی از پیشینه شخص ندارند و هیچگونه آزمایشی قبل از آمیزش جنسی انجام نداده اند در معرض ویروس پاپیلومای انسانی یاهمان اچ پی وی قرار دارند.

نحوه گسترش پاپیلومای انسانی (ویروس اچ پی وی )

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV به ویروسی است که بیش‌تر از همه در زمان روابط جنسی از طریق تماس بین پوست افراد انتقال می‌یابد و زمانی که روی پوست اشخاص زخمی وجود داشته باشد این احتمال بسیار افزایش میابد. بیش از ۱۰۰ نوع یا سوش مختلف از HPV وجود دارد.

درمان اچ پی وی

اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا درگیری مستقیم ایجاد نمی‌شود. اما در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) یا زگیل تناسلی بشوند. اما نوع هایی از اچ پی وی وجود دارد که میتواند باعث ایجاد سرطان در داخل بدن بشوند.

حدودا شصت نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد

حدودا شصت نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که این قابلیت را دارند که باعث ایجاد زگیل‌های معمولی بشوند، که این زگیل‌ها در برخی از نواحی بدن مانند دست و پا به‌وجود می‌آیند. اما قسمت مشکل ساز و پرعارضه این ویروس تقریباً ۴۰ نوع از این ویروس‌ها را اچ‌ پی‌ وی «نوع تناسلی» می‌نامند که ممکن است موجب زگیل تناسلی شوند. این ویروس‌ها به هنگام تماس اندام‌های تناسلی، معمولاً در طول آمیزش جنسی از راه مهبل یا مقعد، از شخصی به شخص دیگر پخش می‌شوند. این ویروس از راه آمیزش جنسی از راه دهانی هم انتقال میابد. اچ‌پی‌وی رایج‌ترین عامل بیماری است که از طریق آمیزش جنسی انتقال می‌یابد.

انواع اچ‌ پی‌ وی

انواع اچ‌ پی‌وی می‌توانند ناحیه تناسلی زنان، از جمله فرج بخش بیرونی مهبل، آستر مهبل، و گردن رحم قسمت پایینی و باریک رحم زن، و همچنین ناحیه تناسلی مردان، از جمل آلت تناسلی  مردانه، را آلوده کنند. هم در زنان و هم در مردان، اچ‌ پی‌ وی‌ های تناسلی می‌توانند مقعد و برخی از نواحی سر و گردن را آلوده سازند. گاهی اوقات نژادهای «کم‌خطر» اچ‌پی‌وی‌های تناسلی، از همه بیش‌تر HPV – 6 و HPV – 11، می‌توانند باعث شوند زگیل‌ها یا ضایعات تناسلی بر روی یا در اطراف این مکان‌ها به وجود آید. اندازه، شکل، و تعداد این توده‌ها ممکن است متغیر باشد، و این توده‌ها به‌ندرت به سرطان منتهی می‌شوند.

درمان اچ پی وی توسط دکتر فاطمه چراغی

سرطان – اچ پی وی

سرطان‌های مرتبط با اچ‌ پی‌وی

احتمال ایجاد سرطان فقط توسط نوع های پر خطر وجود دارد که توسط تست پاپ اسمیر مخصوص تشخیص ویروس اچ پی وی قابل تشخیص و درمان اچ پی وی میسر است . معمولاً دستگاه ایمنی زن یا مرد آلوده به اچ‌ پی‌ وی کم‌خطر یا پرخطر از شر این عفونت خلاص می‌شود و ویروس صدمه‌ای وارد نمی‌کند. اما در برخی از افراد عفونتی دائمی (ماندگار) به‌وجود می‌آید که به‌ آرامی ، اغلب در طول چندین سال، باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های طبیعی بدن افراد می‌شود که امکان دارد این تغییرات به ایجاد ضایعات پیش سرطانی یا سرطان منتهی شود. که قابل درمان است .

کولپوسکوپی

درمان اچ پی وی

لطفا قبل از انتخاب شریک جنسی خود یک تست کامل از شخص مورد نظر بگیرید .

واکسیناسیون اچ پی وی

واکسیناسیون یکی از بهترین روش ها در مقابل عفونت‌هایی که شاید در آینده توسط نوع پر خطر اچ پی وی که گاه منجر به سرطان می‌شود  به‌وجود آید، از فرد محافظت می‌کند؛ این واکسن علیه خود سرطان نیست. فرد ۳ واکسن در یک دورۀ ۶ ماهه دریافت می‌کند. متخصصان بهداشت این ذرات مشابۀ ویروس را به بافت ماهیچه‌ای تزریق می‌کنند و هنگامی که این ذرات داخل بدن می‌شوند باعث تحریک واکنش دفاعی قوی تری خواهند شد؛ به همین دلیل بدن فرد واکسینه شده پادتن‌هایی را تولید و ذخیره می‌کند که می‌توانند پروتئین ال.۱ (L.1) را روی سطح ویروس‌های HPV شناسایی و به آنها حمله کنندو در نهایت مقاومت بدن را در مقابل این بیماری افزایش دهد. اما در نظر داشته باشید که این واکسن فقط بدن شما را در مقابل این ویروس مقاوم میسازد و هیچ ارتباطی به سرطان های احتمالی در بدن شخص واکسینه شده ندارد.

 لزوم آزمون پاپ (PAP)

اینکه شما توسط واکسن اچ پی وی مقاومت بدن خود را بالا برده اید دلیل براین نمیشود که تست های غربالگری پاپ اسمیر راکنار بگذارید که سریع ترین راه برای پیشگیری و درمان زود به هنگام انواع دیگر سرطانهای دهانه رحمی و توده های خوش خیم و یا حتی بدخیم می باشد.

بعداز واکسینه شما باید طبق روال تست های پاپ اسمیر را انجام داده و از سلامت بدن خود در برابر انواع ویروس و زخم های دهانه رحمی ایمن نگه دارید.

افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی ( ویروس اچ پی وی ) هستند تا چه مدت نباید رابطه جنسی داشته باشند؟

تا زمانی که زگیل ها مشاهده میشود از برقراری رابطه جنسی خود داری فرمایید.از هرگونه اصطکاک جلوگیری کنید تا موضع درمان امن باقی بماند بعداز ناپدید شدن زگیل ها تا شش ماه از کاندوم استفاده کنید تا از پخش زگیل ها در نواحی دیگر بدن خود داری فرمایید.

آیا زگیل تناسلی بعد از درمان بازگشت دارد ؟

برخی افراد تنها یک بار به این عارضه مبتلا می شوند و پس از درمان تا آخر عمر خبری از زگیل ها نیست اما این به این معنا نیست که شما به اچ پی وی مبتلا نیستین فقط ویروس غیرفعال شده است. اما در شمار کثیری از افراد شاهد بازگشت دوباره زگیل تناسلی خواهیم بود و این موضوع بسته به تایپ ویروس متفاوت است. در هنگام رشد مجدد زگیل تناسلی، نمی‌توانید با قاطعیت بگویید که منشأ این زگیل یک آلودگی جدید است یا به خاطر عفونتی است که قبلاً با آن دست و پنجه نرم کرده بودید. اما با آزمایشات جدید امکان تشخیص وجود دارد.

اگرزگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

بی توجهی به زگیل تناسلی و درمان نشدن آن ممکن است منجربه پیشرفت این بیماری شود و سرطان دهانه رحم و دیواره رحم در خانم ها پیشرفت کند و نتایج ناخوشایندی ببار آید اما در مواقعی سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس اچ پی وی مقاوم است و خود بخود زگیل ها کوچک میشود یادرمان میشود و ازبین میرود و همه این مسائل به نوع تایپ اچ پی وی دارد. و کسانی که تست اچ پی وی مثبت دارند باید 

انجام بدن تا مشخص بشه که این ویروس تغییراتی در سرویس و دهانه رحم فرد ایجاد کرده یا نه (درمان اچ پی وی )

روش پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی و یا سایر عفونت ها

 • استفاده از کاندوم (مرد/خارجی یا زن/داخلی) استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی از طریق واژن یا مقعد شما را در برابر عفونت های مقاربتی محافظت خواهد کرد و در واقع لایه محافظی به شمار می‌رود که اجازه نمی‌دهد به زگیل تناسلی مبتلا شوید یا ویروس آن را به فرد دیگری منتقل کنید. بهتر است تا زمانی که زگیل ها بر روی ناحیه تناسلی وجود دارد و سه ماه پس از محو شدن آنها از کاندوم استفاده کنید.
 • در حین رابطه جنسی از طریق دهان می‌بایست با کاندوم آلت تناسلی را بپوشانید. برای پوشاندن مقعد یا واژن می‌توانید از کاندوم زنانه استفاده کنید (که مربعی شکل و از جنس پلاستیک یا لاتکس می‌باشد)
 • اگر از نحوه صحیح استفاده از کاندوم بی اطلاعید، اینجا کلیک کنید.
 • لوازم شخصی جنسی خود را به کسی قرض ندیهید و اگر دادید از استفاده آنها خود داری کنید و یا حتما استریل کنید .

درمان زگیل تناسلی ( ویروس اچ پی وی )

داروهای موضعی:

برای مدت چند روز در هفته استفاده از پماد یا محلولی که پزشک فوق تخصص زنان تجویز میکنند. می‌توانید این کار را خودتان در منزل انجام دهید یا از فردی که با او رابطه دارید، بخواهید این کرم یا دارو را بر روی زگیل تناسلی بمالد. دوره مصرف این داروها برای چند هفته می‌باشد. ( استفده از دستکش و رعایت نکات بهداشتی الزامی است. ) درمان اچ پی وی

انجماد (کرایوتراپی)

به کمک سرد کردن از انتشار ویروس در دیگر نقاط بدن جلوگیری میکند.

گرمایش (الکتروکاتری)

در این روش بی حسی موضعی لازمست.

جراحی

در این روش از بیحسی موضعی استفاده می‌شود.

لیزردرمانی

در این روش ازبیحسی موضعی استفاده می‌شود.

پلکسر

جدیدترین روش درمان زگیل تناسلی ست که با مکانیسم تصعید یا sublimation وبااستفاده از پلاسما، زگیل بطورکامل برداشته می شود.ب

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. درمان اچ پی وی

  بسیار عالی و مفید بود. واقعا باید موضوع درمان اچ پی وی و زگیل تناسلی جدی گرفته بشه مخصوصا در خانم ها.

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *