021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » بیماری های زنان » علائم و نشانه های پیچ خوردن تخمدان

علائم و نشانه های پیچ خوردن تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان یا تورشن در واقع به پیچ خوردن و تابیده شدن تخمدان و بافت هایی که از آن حمایت می کنند اشاره می کند، این بیماری که با درد بسیار شدیدی برای بیمار همراه است در ابتدا شاید به نظر ساده به نظر برسد اما در صورت عدم تشخیص یا درمان به موقع می تواند عوارض جدی را در پی داشته باشد.در این عارضه همراه با تخمدان ، لوله فالوپ (لوله‌ای که تخمدان را به رحم مرتبط می‌کند) هم ممکن است دچار پیچ خوردگی شود. این وضعیتِ دردناک خونرسانی به این اندام‌ها را دچار اختلال نموده و باعث آسیب رسیدن به تخمدان ها می شود.

آیا تورشن یا پیچ‌خوردگی تخمدان مشکل شایعی است؟
ابتلا به تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان شایع نیست و البته نادر هم نیست اما به عنوان وضعیت های اورژانسی در بیماری های زنان شناخته می شود که اگر به موقع تشخیص و یا درمان نشود ممکن است باعث از بین رفتن تخمدان شود. هنوز علت اصلی بروز این بیماری شناخته نشده است اما پزشکان معتقدند که کیست های تخمدان بزرگ و یا درمان نشده می تواند عاملی برای ایجاد تورشن باشند. در برخی از موارد کیست های تخمدان دیواره یی تخمدان را تحریک کرده و با فشاری که به آن وارد می کند در نهایت منجر به تابیده شدن لوله ها می شود که این وضعیت در نهایت تورم ، عدم خونرسانی و درد شدیدی را به همراه دارد. برای پیشگیری از ابتلا به این وضعیت بهتر است که از داروهای کنترل کننده کیست تخمدان کمک بگیرید.

علائم تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چیست؟
تورشن تخمدان معمولا با درد تشدید شونده همراه است که تقریبا غیر قابل تحمل و طاقت فرسا خواهد بود،ممکن است علاوه بر درد علائم دیگری نیز بروز نماید که در زیر به آن اشاره می شود:
• درد شدید و ناگهانی در بخش تحتانی شکم
• گرفتگی شکم
• حالت تهوع
• استفراغ


ممکن اسنت این علائم بدون هیچ علت خاصی بروز نماید و در ابتدا درد بسیار زیادی را متحمل شوید،تشخیص تورشن تخمدان می‌تواند دشوار و یا چالش برانگیز باشد از این رو بهترین جراح لاپاراسکوپی و یک متخصص زنان خبره و با تجربه است که می تواند با توجه به علائم بالینی و نشانه های ظاهری بیمار و همچنین محل درد نسبت به این بیماری مشکوک و آزمایشات لازم را انجام دهد. معمولا نشانه های این بیماری را با سایر بیماری ها مانند آپاندیسیت، سنگ کلیه و یا عفونت مجاری ادراری مشابه می دانند و از این نظر در تشخیص و احتمال اولیه بیماری ممکن است اشتباهاتی رخ دهد. از این رو است که مراجعه به یک متخصص با تجربه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

علت بروز تورشن یا پیچ خوردگی تخمدن چیست و چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا هستند؟
تورشن تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان در جای خود قرار نگیرد و یا جا به جا شود و یا دچار پیچ خوردگی گردد، معمولا عواملی مانند کیست تخمدان و یا حضور توده‌ای سنگین در تخمدان علت این جا به جایی و ناپایداری خواهد بود. تخمدان که به دیواره لگن متصل است مانند یک توپ روی طناب قرار داد که با سنگین شدن به دلیل وجود انواع کیست ها دچار پیچ خوردگی می شود. بسیاری از خانم هایی که مبتلا به به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO هستند در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. همچنین افرادی که رباط تخمدانی بلندی دارند نیز ممکن است این وضعیت را تجربه کنند، رباط تخمدانی یک رباط فیبری است که تخمدان را به رحم متصل می‌کند. خانم هایی که لوله های رحم را می بندند نیز ممکن است شرایط را برای ترشن فراهم سازند. در هر صورت هر عاملی که باعث تحریک تخمدان ها شود ممکن است منجر به این عارضه گردد.به طور مثال روش هایی مانند هورمون درمانی برای درمان نازایی تحریکات بسیاری روی ناحیه تخمدان خواهد داشت.

احتمال پیچ خوردگی تخمدان در تمامی سنین وجود دارد اما به طور کلی این وضعیت در خانم هایی که در سنین باروری هستند بیشتر مشاهده می شود.راه حلی برای پیشگیری از ابتلا به آن وجود ندارد اما توصیه ای که وجود دارد درمان کیست های تخمدان و مصرف داروهایی برای جلوگیری از تخمدان پلی کیستیک می باشد.

پیچ خوردگی تخمدان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
با مشاده علائم تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان ، فورا با اورژانس تماس گرفته و به بیمارستان مراجعه نمایید. سعی کنید مرکزی را انتخاب کنید که مجهز به سونوگرافی های پیشرفته باشد. دقت داشته باشید که در وهله ی اول بیماری و بروز علائم تشخیص و احتمال آن دشوار است اما در هر صورت باید درمان های لازم برای برطرف کردن این مشکل لحاظ شود.هرچه تورشن دیرتر درمان شود احتمال آسیب رسیدن به تخمدان ها بیشتر خواهد شد، در برخی از موارد با انجام سونوگرافی های رنگی از رحم که به صورت واژینال هم انجام می شود تشخیص فوری داده می شود. معمولا همراه با معاینات بالینی ، پزشک پس از گرفتن شرح حال و پرسیدن علائم و سابقه بیماری‌های قبلی، به معاینه لگن می‌پردازد. هر گونه درد یا حساسیت حین لمس و یا توده در شما می تواند نشانه های هشدار دهنده ای از بیماری باشد. پس از آن سونوگرافی اولتراسوند واژینال درخواست می‌شود تا تخمدان، لوله فالوپ و جریان خون با دقت مورد بررسی قرار بگیرد و تشخیص قطعی هم بعد از آماده شدن این نتایج ارائه می گردد. پزشک ممکن است تست خونی و یا تست ادرار برای رد هر یک از شرایط زیر درخواست کند:
• عفونت ادراری
• آبسه تخمدان
• حاملگی ناجا
• آپاندیسیت


اگر هیچ کدام از احتمالات بالا وجود نداشته باشد در نهایت جراح این احتمال را خواهد داد که درد و بی قراری ناشی از پیچ خوردن تخمدان خواهد بود که در سک وضعیت اورژانسی همراه با تیم پزشکی درمان های لازم را مد نظر قرار می دهند.

تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چگونه درمان می‌شود؟
تنها راه درمان برای تورشن جراحی است ، چرا که به صورت فیزیکی باید تخمدان سر جای خود قرار بگیرد، در برخی از موارد نادر ممکن است با انجام برخی از تمرینات تخمدان مجدد به جای خود باز گردد اما این مساله به قدری حیاتی و مهم است که درنگ در آن ممکن است باعث آسیب به بافت تخمدان و یا در نهایت منجر به از دست رفتن آن شود، البته یک نکته وجود دارد و آن هم این است که معمولا پیچ خوردگی در تخمدان در هر دو تخمدان رخ نمی دهد، بسیاری از بیماران با شنیدن این وضعیت به این تصور هستند که دیگر قادر به باروری و یا اقدام برای بارداری نخواهند بود. در صورتی که یکی از تخمدان ها دچار پیچ خوردگی شده باشد با فرض اینکه تخمدان از بین برود و جراح نتواند آن را به موقع درمان نماید، با تخمدان دیگر می توان برای بارداری اقدام نمود. چرا که رحم خانم ها در حالت کلی از دو تخمدان تشکیل می شود. حین جراحی تلاش می‌شود تا تخمدان دوباره به جای سابقش برگردد تا خونرسانی مجدد به تخمدان بازگردد ، درصورت لزوم این عمل برای لوله فالوپ هم انجام می‌شود. اگر تخمدان آسیب جدی دیده باشید، ممکن است لازم باشد بافت آسیب‌دیده در جراحی برداشتن رحم برداشته شود.

روش‌های جراحی
یکی از بهترین روش های درمان برای پیچ خوردگی تخمدان ، جراحی لاپاراسکوپی است که می تواند این وضعیت اورژانسی را بهبود بخشد.به وسیله لاپاراسکوپ می توان تمامی اعضای شکم و لگن را مورد بررسی و جراحی قرار داد از این رو بدون نیاز به برش شکم این اقدام انجام می شود. این جراحی به خصوص در خانم هایی که زایمان نداشته اند مفید خواهد بود.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی یکی از متداول ترین سوالات افراد است، ممکن است بخواهید در مورد روابط جنسی بعد از جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *