دکتر فاطمه چراغی » بیماری های زنان » هر آنچه که در مورد کیست تخمدان باید بدانید
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

هر آنچه که در مورد کیست تخمدان باید بدانید

قبل از آنکه در مورد بیماری کیست تخمدان صحبت کنیم، در ابتدا شاید بهتر باشد تا آشنایی اولیه با دستگاه تولید مثل خانم ها داشته باشیم. دستگاه تولید مثل خانم ها، به طور کلی از دو اندام اصلی و بسیار مهم شامل رحم و تخمدان تشکیل شده است. در یک تعریف ساده، تخمدان مسئول تولید سلول های تخمک است و رحم مسئول رشد سلول تخم و در ادامه رشد و نمو جنین می باشد. اهمیت هر دو اندام در تولید مثل برابر بوده و وجود مشکل و یا بیماری در هرکدام از اندام ها می تواند زمینه ساز بروز معضل ناباروری شود. اما بروز بیماری در تخمدان تاثیر بیشتری بر ناباروری دارد. چرا که این اندام مسئول تولید تخمک می باشد و هرگونه بیماری در آن سبب اختلال در تولید و انتقال تخمک و سبب ناباروری می باشد. یکی از بیماری های رایج اندام تخمدان کیست تخمدان می باشد، که علاوه بر اثر گذاری بر باروری در زنان سبب اختلال در تنظیم هورمونی در آن ها می شود. در این مقاله، قصد داریم تا در مورد این بیماری و درمان آن صحبت کنیم به همین منظور موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • علل ایجاد کیست در تخمدان
 • علائم این بیماری
 • انواع کیست تخمدان
 • پیشگیری از ابتلا به این بیماری
 • روش های درمانی

چنانچه قصد دارید دراین مورد اطلاعات جامعی کسب کنید در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

کیست-تخمدان-چیست

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان، یکی از بیماری های رایج در بین خانم ها می باشد که از علل مهم ایجاد ناباروری در بین آن ها می باشد. متاسفانه این بیماری دارای علائم اختصاصی برای تشخیص زود هنگام نبوده و معمولا بیماران در مراحل شدید متوجه وجود این بیماری می شوند. البته کیست های تخمدانی تا زمانی که کوچک و غیر ملتهب باشند سبب ایجاد مشکلات حاد و بیماری نمی شوند.

علل ایجاد کیست تخمدان

طبق مطالعات انجام شده، مهم ترین علت ایجاد کیست های تخمدانی وجود مواد اکسیدانی و افزایش التهاب در ناحیه ی تخمدان می باشد. افزایش مواد رادیکالی و اکسیدانی سبب ایجاد اختلال در پروسه تخمک گذاری شده و در نتیجه فولیکول ها در طی پروسه تخمک گذاری پاره نمی شوند و طبیعتا تخمکی هم آزاد نمی شود. همین موضوع سبب می شود تا کیسه ی اطراف تخمک از بین نرفته و با جذب مایعات و خون متورم شود و در نهایت سبب ایجاد کیست تخمدان می شود که موجب اختلال در پروسه ی تخمک گذاری شده و در ماه بعد روند تخمک گذاری را نخواهیم داشت. پس به همین دلیل است که کیست های تخمدانی علاوه بر اثر بر روی آزاد شدن تخمک همچنین سبب اختلال در ترشح هورمون ها نیز می شوند.

علائم کیست تخمدان

کیست های تخمدان، اغلب در بیشتر خانم ها وجود دارند و تا زمانی که کوچک و غیر ملتهب باشند مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. همین کیست های کوچک نیز ممکن است علائم زیر را داشته باشند. البته وجود این علائم در افراد مختلف متفاوت است.

 • گاهی اوقات علائمی مثل فشار و یا ورم در قسمت های زیر شکم ممکن است وجود داشته باشد که بر حسب نوع کیست این علائم می توانند با شدت کم و یا زیاد باشند.
 • احساس درد شدید
 • در صورتی که کیست باعث چرخش تخمدان شود ممکن است در افراد حالت های شدید تری مثل ایجاد درد شدید و یا حالت تهوع و یا استفراغ ایجاد شود.

کیست های تخمدانی در موارد حادتر، ممکن است سبب ایجاد علائمی شوند که البته این علائم نادر بوده و به صورت رایج در افراد ایجاد نمی شوند:

 • ایجاد درد های شدید در ناحیه لگنی
 • ایجاد درد های خفیف و گذرا در ناحیه ی کمر و ران
 • انسداد در اندام های تحتانی مثل روده و مثانه
 • افزایش وزن بدون اینکه تغییری در شزایط زندگی و یا عادات غذایی فرد ایجاد شده باشد.
 • ایجاد خونریزی های پی در پی در ناحیه ی واژینال
 • تکرر ادرار
 • حساس و ملتهب شدن سینه ها

کیست-تخمدان

انواع کیست تخمدان

 • کیست های فولیکولی : کیست های فولیکولی، جزو کیست های فانکشنال هستند. یعنی به صورت مستقیم بر عملکرد تخمدان و چرخه ی تولید تخمک اثر کذار هستند. این کیست در اثر تکمیل نشدن چرخه تخمدان و تولید تخمک ایجاد می شوند و در حقیقت ناحیه ی فولیکولی در این کیست ها تخیل است که با جذب مایعات و خون متورم و ایجاد کیست های ملتهب می کند.
 • کیست های لوتئال : این کیست ها نیز از نوع فانکشنال هستند با این تفاوت که از نوع قبلی بسیار نادرتر می باشند. این کیست ها در ناحیه ی کورپوس لوتئوم تخمدان ایجاد می شوند که اگر دچار شکاف و یا پارگی نشوند، بعد از چند ماه خود به خود از بین می روند.
 • کیست های درموئید : این نوع کیست ها، از نوع کیست های پاتولوژیک بوده و معمولا خوش خیم هستند ولی به دلیل پاتولوژیک بودن حتما باید از طریق جراحی خارج شوند.
 • کیست های آدنوما : این کیست ها همانطور که از نامشان پیداست بسیار پرخطرتر از سایر کیست ها هستند. و معمولا در داخل خود تخمدان ایجاد می شوند اما به کمک یک ساقه به طرف بیرون رشد می کنند.

پیشگیری از ابتلا به کیست تخمدان

این بیماری دارای علائم اختصاصی برای تشخیص های زود هنگام و پیشگیری نیست، ولی پزشکان توصیه می کنند در صورتی که درد های مداوم در ناحیه شک و لگن دارید و یا سیکل قاعدگی منظمی ندارید بهتر است هر چند وقت یکبار برای آزمایشات تشخیصی این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنید.

روش های درمانی کیست تخمدان

روش های مختلفی برای درمان کیست تخمدان وجود دارد. با استفاده از لاپاراسکوپی کیست تخمدان، می توان بدون جراحی و ایجاد برش کیست تخمدان را رفع کرد. با مراجعه به بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران می توانید کیست تخمدان خود را به ساده ترین شکل ممکن و بدون خطر و عوارض و دوران نقاهت طولانی درمان کنید. در ادامه این بخش به روش های درمان کیست تخمدان اشاره می کنیم:

 • مصرف قرص های ضد بارداری : درصورتی که پزشک متوجه التهاب و یا کیست در ناحیه تخمدان شود، ممکن است قرص های ضد بارداری را جهت متوقف کردن سیکل چرخه ی تخمدان تجویز کند. همچنین این قرص ها تا حدودی می توانند احتمال ابتلاء به سرطان های تخمدان را کاهش دهند.
 • استفاده از روش لاپاراسکوپی :همانطور که بیان شد لاپاراسکوپی یکی ار روش های موثر در جهت خارج کردن کیست های کوچک است.
 • لاپاراتومی : از این روش، برای خارج کردن کیست های بزرگ و ملتهب استفاده می شود. در این روش جراح یک برش در قسمت شکمی زده و اقدام به خارج کردن کیست می کند.

سخن پایانی

کیست تخمدان، یکی از بیماری های رایج در بین خانم ها می باشد که یکی از علل مهم ایجاد ناباروری در بین خانم ها است. متاسفانه این بیماری دارای علائم اختصاصی برای تشخیص زود هنگام نبوده و معمولا بیماران در مراحل شدید متوجه وجود این بیماری می شوند. البته کیست های تخمدانی تا زمانی که کوچک و غیر ملتهب باشند، سبب ایجاد مشکلات حاد و بیماری نمی شوند و معمولا نوع خطرناک آن ها که کیست آدنوم می باشد بسیار نادر است. پزشکان از روش های دارویی و جراحی برای درمان این بیماری استفاده می کنند.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *