021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » بارداری و زایمان » علائم شروع زایمان

علائم شروع زایمان

شروع زایمان، دارای علائم و نشانه هایی است که با انقباضات شدید رحم همراه است. در این مقاله، به علائم شروع زایمان می پردازیم.

افراد باردار، در مواجهه با این علائم می بایست به بیمارستان مراجعه کنند. اگر باردارهستید یا می خواهید اطلاعاتی در خصوص علائم شروع زایمان کسب کنید، مطالعه در مورد علائم نزدیک شدن زایمان برایتان بسیار مفید خواهد بود.

پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید..

علائم شروع زایمان

علائم شروع زایمان

شایع ترین علائم شروع زایمان چیست؟

انقباضات زایمان : انقاباضات رحم، به صورت پی در پی و زمانی که بیشتر از سی ثانیه طول بکشد، بیشتر شبیه به انقباضات دوران قاعدگی است با شدت بیشتر.

با پیشروی زایمان، تعداد انقباض‌ها بیشتر، طولانی و قوی‌تر می‌شود.

تا زمانی که، هر انقباض سی الی نود ثانیه طول ‌کشید و فاصله زمانی بین هر انقباض به پنج دقیقه رسید، شما وارد فاز اول زایمان شده‌اید و بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید. نیازی نیست نگران باشید، هنوزتا آماده شدن نوزاد برای تولد 5 ساعت باقی مانده است.

انقباضات زایمان معمولا دارای نشانه های زیر می باشد:

  • با تغییر در موقعیت برطرف نمی شود و با انجام فعالیت تشدید می شود.
  • داری ریتم منظمی است.
  • با احساس فشار در شکم و لگن و کمر درد همراه است.
  • ممکن است باعث اسهال و دل درد شود.
  • اتقباضات رفته رفته شدید تر و بیشتر می شود و فواصل آن ها کم است.
  • ممکن است با پاره شدن کیسه آب همراه باشد.
  • در حین انقباضات ممکن است ترشحات واژن به رنگ صورتی و غلیظ خارج شود.

انقباضات براکستون هیکس ( Braxton hicks)، انقباضاتی هستند که بدون درد می باشند و معمولا در اواخر بارداری رخ می دهند. این انقباضات نشانه شروع زایمان نیستند.

جهت رفع انقباضات کاذب موارد ذیل را انجام دهید:

  • به پهلو چپ دراز بکشید.
  • تغییر وضعیت بدهید. به این معنی که اگر نشسته اید، بایستید و اگر ایستاده اید، بشینید.
  • آب به مقدار فراوان بنوشید.

ترشحات نشانۀ زایمان:  قبل از شروع دردهای زایمان یا ابتدای آن، شروع به خارج شدن از واژن می‌کند و شما آنها را بصورت چسبنده به رنگ صورتی مشاهده خواهید کرد، که کمی به خون آغشته است. وجود مقدار کمی خون طبیعی است که نهایتا رنگ ترشحات را بصورت صورتی ببینید. اما زمانی که ترشحات خون آلود شد در واقع به خونریزی افتاده اید و نشان می دهد مشکلی وجود دارد که باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

این ترشحات، معمولا ژله ای مانند و چسبنده هستند و نشان دهنده علائم شروع زایمان یا پسشرفت آن و باز شدن دهانه رحم می باشد.

در برخی از زنان باردار، با شروع زایمان ممکن است این ترشحات وجود نداشته باشد.

پاره شدن کیسه آب : امکان دارد کیسۀ آب که محافظ جنین است، قبل یا هنگام زایمان پاره شود. پاره شدن کیسه اب به معنی شروع زایمان است اگرچه پاره شدن کیسۀ آب در میانۀ بارداری ممکن است به دلیل مشکل دیگری باشد ولی در هفته‌های آخر بارداری خروج هر گونه آب از واژن می‌تواند به معنی پارگی کیسۀ آب باشد که یکی از علائم شروع زایمان است.

با پیشرفت زایمان، کیسه آب پاره می شود ولی امکان دارد که تا لحظه شروع زایمان کیسه آب پاره نشود. دراین صورت جراح زنان و زایمان برای انجام زایمان، کیسه آب را پاره می کند.

در صورت پارگی کیسه آب قبل از شروع درد زایمان، بهتر است که به بیمارستان مراجعه شود.

کیسۀ آب، معمولاً با پیشرفت زایمان پاره می‌شود، اما در برخی موارد که این کیسه هنوز پاره نشده است، پزشک برای پیش بردن زایمان، کیسۀ آب را پاره می‌کند. درصورتی‌که پارگی کیسۀ آب، پیش از شروع درد زایمان اتفاق بیفتد، بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید.

درد لگنی و کمردردممکن است قبل یا با شروع فاز‌های اولیۀ زایمان در ناحیۀ پایین کمر، لگن و محدودۀ مقعد احساس فشار و درد داشته باشید. شروع این درد و فشار می‌تواند نشان‌دهندۀ نزدیک شدن به زایمان یا شروع  فاز اول آن باشد.

 

چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

در معاینات هفته آخر بارداری، پزشک متخصص زنان و زایمان، زمان مراجعه به بیمارستان و علائم شروع زایمان را به فرد باردار اعلام می کند. در خصوص مشاهده علائمی چون انقباضات منظم و شدید که 5 دقیقه یک بار رخ می دهد و بین 30 تا 90 ثانیه طول می کشد باید با پزشک متخصص تماس گرفت.

در صورت خارج شدن مایع از واژن حتی چند قطره، باید پزشک را در جریان گذاشت و به بیمارستان مراجعه کرد زیرا احتمال پاره شدن کسیه آب وجود دارد. اگر فرد باردار، هنوز دچار انقباضات نشده باشد و پزشک او را معاینه کند و خطری سلامت مادر و جنین را تهدید نکند، با صلاح دید پزشک، مادر می تواند به خانه بازگردد و تا شروع انقباضات صبر کند.

خاتمه

در صورت رخ دادن علائمی که به آن ها اشاره شد، هر زمان از شبانه روز، می بایستی به بیمارستان مراجعه کنید. در بیمارستان از شما سوالاتی توسط پزشک متخصص و ماما پرسیده می شود که یکی از آن ها در خصوص شدت درد است. این اقدامات جهت بررسی سلامت مادر و جنین بسیار مهم می باشد.

در صورتی که زمان زایمان شما نزدیک شده است، می توانید در محوطه بیمارستان قدم بزنید تا زمان زایمان شما فرا برسد.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
کیست شکلاتی

کیست شکلاتی

شاید شنیدن کیست شکلاتی برایتان کمی عجیب باشد. اما این هم مانند سایر کیست های رحم و تخمدان دارای ویژگی و ساختار های خاص...

خطرات-زایمان-طبیعی

خطرات-زایمان-طبیعی

تولد نوزاد یک فرایند فیزیولوژیک طبیعی است که بدن برای آن طراحی شده است. زایمان بخشی از چرخه طبیعی تولید مثل است. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *