021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » تشخیص و درمان » فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

یکی از رایج ترین سوالات بیمارانی که پزشک برای آنها کولپوسکوپی تجویز کرده است، این است که “فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی” در چیست؟ عده ای از زنان گمان می کنند، هر دوی این آزمایشات یکی است، در صورتی که تفاوت بسیار در نحوه انجام و کاربرد ها دارند. هریک برای کاربرد خاصی تجویز می‌شون. در ادامه به طور کامل فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی را معرفی خواهیم کرد، پس تا انتهای مطلب را همراه ما باشید : 

تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

برای بررسی فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی باید هر یک از آزمایشات را به صورت جداگانه بررس کنیم : 

  • پاپ اسمیر : تست پاپ اسمیر یک غربالگری سالیانه و آزمایش اولیه است، که معمولا به همه زنان توصیه شده و همزمان با معاینه لگن با هدف بررسی سلول‌های پیش سرطانی انجام می‌شود. با استفاده از این تست می توان انواع بیماری‌ها مثل عفونت، تغییرات سلولها و .. را به موقع شناسایی کرده و از ایجاد مشکلات حادتر جلوگیری نمود. این آزمایش شامل جمع آوری یک نمونه سلول تصادفی از سطح دهانه رحم و کانال اندوسرویکال است. اگر پزشک در طول معاینه میکروسکوپی و متعاقب آن سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد، می تواند از آن بخش نمونه ای دریافت کند. اما ممکن است این نمونه از حل دقیقی برداشته نشد، و آزمایش دقیق نباشد، در این موارد کولپوسکوپی تجویز میشود.
  • کولپوسکوپی : تست کولپوسکوپی آزمایش تکمیلی برای تایید بیماری و یکی از آزمایشات رایج برای تشخیص بیماری های زنان از جمله تشخیص سلولهای پیش سرطانی است. برای این آزمایش با وسیله ای به نام کولپوسکوپ دهانه رحم را با دقت بالایی مشاهده و از بخش‌های مشکوک نمونه برداری می‌شود. کولپوسکوپی باید توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.

اگر می خواهید بدانید کولپوسکوپی چگونه انجام شده و به چه مراقبتهای قبلی و بعدی نیاز دارد. حتما صفحه کولپوسکوپی چیست را مطالعه بفرمایید.

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در نحوه انجام

این دو آزمایش تا حدودی در نحوه انجام با هم فرق دارند، برای آزمایش پاپ اسمیر دهانه رحم با وسیله ای به نام اسپکلوم باز شده تا این بخش قابل مشاهده باشد. این آزمایش کاملاً بدون درد بوده و فقط چند دقیقه طول می‌کشد، در طول آزمایش ممکن است با استفاده سواب نمونه ای از دهانه رحم گرفته شود.

برای انجام کولپوسکوپی ابتدا پزشک محلولی از یک اسید خفیف مثل اسید استیک را درون دهانه رحم اسپری می‌کند. تا از این طریق سلولهای غیرطبیعی را مشاهده نماید. در صورت لزوم باید از ناحیه نمونه یا بیوپسی گرفته شود، این نمونه برداری ممکن است کمی درد داشته باشد، که البته این درد زیاد نیست، و با مصرف مسکن قابل کنترل است.

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در میزان دقت

پاپ اسمیر و کولپوسکوپی هر دو جهت مشاهده دهانه رحم استفاده می‌شوند، اما پاپ اسمیر از دقت کمتری برخوردار است. دقت این آزمایش 60% بوده و تنها می‌تواند مشخص کند، که مشکلی وجود دارد، و حتی محل هم قابل تشخیص نیست! حتی اگر جواب تست مثبت باشد، بیمار مشکوک به سرطان دهانه رحم است.

در حالی که در آزمایش کولپوسکوپی به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق بتوان وجود سلولهای پیش سرطانی را تایید و گرید آن را تعیین کرد. این آزمایش به علت استفاده از محلول اسیدی شناسایی سلولهای مشکوک با دقت بالایی انجام می‌شود. همچنین مشاهده رحم با دوربین با کیفیت و دقت بالا، امکان شناسایی را به بهترین نحو فراهم می‌کند. دقت این آزمایش 99% است.

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در هزینه

مسلماً نمی توان یک هزینه دقیق برای هریک از این آزمایشات فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تعیین کرد. اما همیشه هزینه پاپ اسمیر کمتر از کولپوسکوپی است. بنابراین به همه زنان توصیه می‌شود، حداقل یک مرتبه در سال آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در تکرار 

معمولاً بسته به وضعیت سلامت جسمی انجام پاپ اسمیر معمولاً هرسال یا هر 3 سال توصیه می‌شود، تا هر مورد مشکوکی به سرعت شناسایی و مورد درمان قرار گیرد. اما انجام کولپوسکوپی تا زمانی که پزشک تجویز نکند، لزومی نخواهد داشت. 

تشابه پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی هر دو از آزمایشات تشخیصی برای بیماران زنان محسوب می‌شود. اغلب برای غربالگری زگیل تناسلی و تشخیص سلول‌های پیش سرطانی دهانه رحم ازاین آزمایش استفاده می کنند. در حین هر دوی این آزمایشات ممکن نمونه برداری یا بیوپسی انجام شود. 

منبع : mortakis.hpvinfocenter.gr

سوالات رایج کولپوسکوپی

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض برداشتن رحم

عوارض برداشتن رحم

برداشتن رحم یک فرایند جراحی است که در برخی موارد برای درمان بیماری‌های رحمی مانند تومورهای بدخیم یا نارسایی رحم انجام...

عوارض هیستروسکوپی 

عوارض هیستروسکوپی 

یکی از رایج ترین سوالات بیماران این است که عوارض هیستروسکوپی چیست؟ هیستروسکوپی یک روش تشخیصی مهم در پزشکی است که برای...

فرق کورتاژ با هیستروسکوپی

فرق کورتاژ با هیستروسکوپی

کورتاژ و هیستروسکوپی دو روش پزشکی متداول در زمینه تشخیص بیماری های زنان هستند که برای تشخیص و درمان مشکلات مختلف...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *