021-22370103 - 021-22370107
تهران، سعادت اباد ، بالاتراز میدان کاج ، خیابان نهم ، پلاک 1 ، ساختمان کاج ، طبقه دوم
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر فاطمه چراغی » لاپاراسکوپی » مراقبت های بعد لاپاراسکوپی کیست تخمدان

مراقبت های بعد لاپاراسکوپی کیست تخمدان

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان یکی از روش های مرسوم برای از بین بردن و یا برداشتن کیست های بزرگ تخمدان است که با درمان دارویی از بین نرفته اند و یا سایز کیست های تخمدان به اندازه ای بزرگ است که جراح قادر به تخلیه یا جراحی آن با روش های غیر جراحی نخواهد بود. از این رو از لاپاراسکوپی کمک گرفته می شود تا با کمترین میزان جراحت و تهاجم ، کیست های داخل رحم برداشته شود. بهبودی بعد از جراحی لاپاراسکوپی در افراد مختلف متفاوت است و رابطه مستقیمی با سیستم ایمنی بدن افراد خواهد داشت. اما در هر صورت کوچک بودن برش هایی که در زمان جراحی ایجاد می شود کمک می کند تا فرد در کم ترین زمان ممکن به زندگی روزمره بازگردد و دوران نقاهت نسبتا کوتاهی را تجربه کند.

مراقبت های بعد از جراحی لاپاراسکوپی از مهم ترین مواردی است که نیاز است شما با آگاهی نسبت به آن این عمل را انجام دهید :

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

نقاهت بعد لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی تخمدان برای برداشتن کیست از یک و یا هر دو تخمدان انجام می شود. این جراحی توسط بهترین جراح لاپاراسکوپی و متخصص زنان و زایمان صورت می گیرد. در جراحی لاپاراسکوپی بعد از ایجاد برش های شکمی کوچک، ابزار ها داخل شکم شده و درمان های لازم انجام می شود

بعد از پایان جراحی توصیه می شود که دستورالعل ها را به دقت و با ملاحظه انجام دهید تا دوران نقاهت کاهش یافته و زمان بهبودی سریع تر شود:

  • شستن  مرتب دست ها
  • پوشیدن دستکش یا ماسک
  • تعویض مرتب بانداژ محل برش
  • استفاده از دارو های تجویز شده
  • خشک و تمیز نگه داشتن محل جراحی
  • عدم ایجاد فشار به محل جراحی (شکم به پایین)

خواب و استراحت بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

بعد از لاپاراسکوپی ممکن است تا چند روز احساس درد و ناراحتی در ناحیه شکم داشته باشید برای رفع این عارضه حتما از مسکن ها کمک بگیرید. داروهای مورد نیاز را جراح برایتان تجویز می کند. در هفته ی اول جراحی باید استراحت نسبی داشته باشید. برای خواب یا استراحت هرگز روی شکم نخوابید و حالت طاق باز داشته باشید.تورم و درد مختصری در ناحیه شکم ایجاد می شود که ممکن است شما احساس کنید شکمتان بزرگتر شده و یا هنوز گاز جراحی در آن قرار دارد این حالت طبیعی بوده و به هیچ عنوان در زمان استراحت به شکم فشار وارد نکنید، از توالت فرنگی کمک بگیرید تا به بخیه ها و محل جراحی فشار وارد نشود . ورم شکم بعد از چند روز از بین می رود و شما به راحتی می توانید فعالیت های روزمره را انجام دهید. ممکن است گاز شکم با درد گردن و شانه به مدت 2 یا سه روز همراه باشد که در چنین شرایطی شما باید صبوری کنید و از داروهای مسکن برای تحمل آن کمک بگیرید.استفاده از دوش آب گرم و راه رفتن آرام در تسکین این درد موثر خواهد بود.

ممکن است مقداری حالت تهوع داشته باشید بعد از جراحی حتما یک عصرانه مختصر بخورید و به یاد داشته باشید که در روزهای نقاهت به هیچ عنوان غذاهای سفت و نفاخ که باعث یبوست می شوند را مصرف نکنید.

نگهداری از بخیه ها و پانسمان

بخیه های جراحی معمولا قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن ندارند، اما چند روزی تا جوش خوردن و بهبودی آن ها زمان لازم است. در طول دوران نقاهت به هیچ عنوان بخیه ها را دستکاری نکنید و سعی در فشار وارد کردن یا کشیدن بخیه ها نداشته باشید. ممکن است درن در قسمت هایی از شکم قرار داده شود، به هیچ عنوان اقدامی برای بیرون کشیدن آن انجام ندهید . این کار باید توسط جراح و یا تکنسین های مخصوص انجام شود. از این رو نیازی نیست که آن را بیرون بکشید. این درن برای تخلیه خونابه های زیر پوست ناشی از جراحی تعبیه می شود .

برای تعویض پانسمان به راحتی محل جراحی را ضدعفونی کنید و با دقت سعی در تعویض آن نمایید . از گاز استریل و بتادین کمک بگیرید و اگر پماد یا داروی موضعی برایتان تجویز شده است طبق دستور استعمال کنید.

درد شانه بعد از لاپاراسکوپی

احساس در در ناحیه شانه به دلیل استفاده از گاز کربن دی اکسید در شکم است که کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد ، از این رو می توانید مشاوره های لازم را از جراح دریافت نمایید تا کاملا مطمئن شوید عارضه ای برایتان ایجاد نشده است. درد شانه قابل تحمل است و طی 2 الی 3 روز بعد از لاپاراسکوپی از بین خواهد رفت.

دکتر فاطمه چراغی

دکتر فاطمه چراغی

متخصص زنان، زایمان و نازایی، فوق تخصص انکولوژی زنان و لاپاراسکوپیست
بیش از 30هزار جراحی لاپاروسکوپی موفق زنان
بیش از100هزار درمان اچ پی وی (زگیل تناسلی)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

لاپاراسکوپی روش جراحی کم تهاجمی است که با هدف جلوگیری از برش شکم برای انجام جراحی های مختلف ناحیه شکم و لگن ارائه شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *